PODLE ZNALCE JE UPRCHLÍK Z WÜRTZBURGU NEVINNEN

Co stojí za útokem ve Würzburgu? Krátce po činu, který v létě spáchal uprchlík, se začaly rojit spekulace. O měsíce později se ukázalo: Podezřelý byl (jak jinak) při činu pravděpodobně psychicky nemocný.

Würzburský útočník byl podle psychiatrického posudku nevinný, když koncem června napadl kolemjdoucí. Oba experti pověření vyšetřováním k tomuto závěru došli každý nezávisle na sobě, oznámily v pátek v Mnichově Bavorský státní úřad kriminální policie a mnichovské státní zastupitelství.

Stále však není jasné, co přesně Somálce k útoku na lidi, kteří mu byli zjevně neznámí, vedlo. Obavy krátce po činu, že uprchlík jednal z teroristických důvodů nebo náboženského přesvědčení, se zatím nepotvrdily. Dodnes neexistují žádné poznatky o spolupachatelství nebo extremistickém pozadí, uvedli v pátek vyšetřovatelé. Podle toxikologické zprávy Somálec nebral drogy ani nepožíval alkohol.

S novým znaleckým posudkem nyní mnohé nasvědčuje tomu, že proti dvaatřicetiletému uprchlíkovi bude probíhat takzvané zabezpečovací řízení – pravděpodobně u okresního soudu ve Würzburgu. Takové řízení zahrnuje umístění podezřelého na psychiatrické oddělení. Státní zastupitelství nesepisuje obžalobu jako v běžném trestním řízení, ale žádost: mnichovské státní zastupitelství chce do konce roku požádat o trvalé umístění na uzavřeném oddělení psychiatrické léčebny, uvedli minulý pátek vyšetřovatelé.


KRVEPROLITÍ V NĚMECKÉM WÜRZBURGU – KROK ZA KROKEM


Při tomto postupu obviněný zůstává obviněným a nestává se obžalovaným. Přesto probíhá jednání u soudu – v tomto případě pravděpodobně před porotním senátem.

Vyšetřovatelé v pátek zdůraznili, že hodnocení jako nezpůsobilý neznamená, že by existovaly pochybnosti o mužově vině nebo že by byl nevinný. Byl vyslýchán 30. září a podrobně popsal průběh činu. Vyšetřovatelé původně k výpovědím neposkytli žádné další informace.

Bylo dokázáno, že migrant 25. června v Mainstadtu pobodal pro něj zjevně neznámé lidi. Tři ženy zemřely a pět lidí bylo těžce zraněno. Čtyři lidé byli lehce zranění. Vyšetřovatelé již 20. července na základě prvotního psychiatrického posudku oznámili, že muž byl v době činu pravděpodobně nepříčetný.

Obžalovaný je již měsíce uzavřen v psychiatrické léčebně. “Nyní působí dobrým dojmem, je psychicky stabilní,” řekl jeho právník Hanjo Schrepfer pro německou tiskovou agenturu. “Zdravotně je na tom dobře.” Při výslechu před pár týdny litoval útoku, který provedl nožem.

Svědci tvrdí, že během útoku nožem dvakrát slyšeli zvolání „Alláhu Akbar“ („Bůh je veliký“). Džihádisté a salafisté tento termín často používají jako bojový pokřik. Extremisté se tak zmocňují ústředního náboženského vzorce islámu, který po staletí používají muslimové po celém světě.

Uprchlík, kterého později v nemocnici zastavil policejní výstřel, navíc údajně naznačil džihád – tedy „svatou válku“. Vyšetřovatelé proto dosud považovali za zřejmé, že muž mohl být islamisticky motivován. Motiv je zatím neznámý. Zatím neexistuje žádný důkaz, že by byl Somálec zapojen do teroristické organizace.

Vyšetřovatelé původně předpokládali, že podezřelému je 24 let, protože při vstupu do Německa uvedl jako rok narození rok 1997. Podle vyšetřovatelů při lékařské prohlídce v polovině července mluvil o roce 1989 jako o roce narození.

Somálec byl poprvé zaregistrován v Německu v roce 2015. Od té doby na sebe několikrát upoutal pozornost kvůli psychickým problémům. Před činem úřady uvedly, že nemají důkazy, že by muž mohl ohrozit další lidi. Před útokem bydlel pachatel v útulku pro bezdomovce ve Würzburgu.


(Visited 33 times, 1 visits today)

Redaktor webu realitadne.cz, občanský aktivista žijící v Berlíně autor a překladatel ze zahraničních, zejména Německých médií zakladatel facebookové skupiny  STOP ilegální migraci Místopředseda spolku Tradiční rodina z.s. Email: zdenek.chytra@realitadne.eu  Profil na facebooku