fbpx

Praha. Pražský primátor Hřib “Satan” úspěšně pokračuje v ničení vztahů Česko – Čína. Šanghaj přerušila oficiální styky s Prahou. Čínské finanční centrum Šanghaj pozastavilo oficiálně styky s Prahou

https://de.wikipedia.org/wiki/Prag
Předchozí článek
Další článek

Čínské finanční centrum Šanghaj pozastavilo oficiálně styky s Prahou po tom, co české hlavní město podepsalo partnerskou smlouvu s tchajwanskou metropolí Taipei. V úterý o tom informovali tisková agentura Reuters

By David Sedlecký – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=78825598

Zatím není jasné, co pozastavení oficiálních styků bude pro Prahu znamenat. Šanghaj je nejlidnatějším čínským městem a Česko tam má generální konzulát.

V roce 2016 otevřel Šanghaj v Praze své zastoupení pro podporu investic. Intenzivní vztahy s Čínou prosazuje český prezident Miloš Zeman, ale radnice Prahy má mnohem přísnější postoj k Číně.

Praha loni na podzim zrušila partnerskou smlouvu s čínským hlavním městem Peking. Čínská strana totiž nebyla ochotna jednat o tom, že ze smlouvy vypustí větu, že Praha uznává politiku jedné Číny.

Čína zareagovala na zrušení smlouvy Prahou odvetnými kroky, na které doplatili například někteří umělci. Hudební tělesa, které mají v názvu Prahu, nemohli mít v Číně vystoupení.

Navíc v pondělí Praha podepsala partnerskou smlouvu s tchajwanskou metropolí Taipei. Smlouva je podle pražského primátora Zdeňka hřibů (strana Piráti) apolitická. Obě města spojují demokratické hodnoty, úcta k základním lidským právům a snaha stát se nejlepšími městy v oblasti informačních technologií ve svém regionu, dodal Hřib.

Dohodu podepsali Hřib a Wen-je Ko, starosta Tchaj-peje. Obě města zároveň uzavřeli spolupráci v oblasti kultury, smart cities, ekonomiky, turismu nebo vzdělávání.

“Jsem rád, že vám mohu téměř po roce oplatit vaši pohostinnost a vroucně přijetí, kterého se mi u vás dostalo,” uvedl Hřib, přičemž dodal, že Tchaj-pej považuje za svůj druhý domov as vděčností vzpomíná na časy, když tam studoval. Pražský primátor spolu s dalšími členy Pirátské strany navštívil hlavní město Taiwanu loni v březnu.

Taiwan je nejcitlivější diplomatickou záležitostí Číny, protože Peking považuje ostrov za součást čínského území av případě nutnosti je připraven vzít si ho i silou. Čína vystupňovala tlak na zahraniční vlády, aby uznávaly tento její nárok.

 

 

zdroj : Reuters

čtěte také : 

Írán. Teherán. Íránská vláda chce předvolat Donalda Trumpa k mezinárodnímu soudu

Hitler, Stalin a Greta. Co mají společného? Prestižní americký časopis Time je všechny vyhlásil jako osobnosti roku.

VIDEO. Írán. Demonstrace v Teheránu. Lid se bouří proti vádě, proti ajatolláhovi. Lžete nám. Omluvte se za sestřelené letadlo. Írán se přiznal. Sype si popel na hlavu. Za vše může systém

Kimía Alízadeová. Nejslavnější sportovkyně Íránu emigrovala ze země na protest proti režimu

 

(Visited 128 times, 1 visits today)
Předchozí článek
Další článek

Redaktor webu realitadne.cz, zakladatel, dnes již zcenzurované a zaniklé stránky s 50.000 odběrateli, Welcome To Reality Email: marek.novak@realitadne.eu Profil na facebooku