fbpx

Přesidlování migrantů a kvóty na jejich přerozdělování pokračují v Globálních paktech

Skupina syrských uprchlíků po přistání na letišti Kassel-Calden, Zdroj BAMF
Předchozí článek
Další článek

Zásadními body kritiky v návrhu Dublin IV byly povinné kvóty na přerozdělování uprchlíků a sankce pro státy, které přidělené osoby odmítnou. Tyto dva body byly z návrhu již vyškrtnuty, nicméně kvóty jsou dále obsaženy v Globálních paktech, k jejichž přijetí má dojít 10. a 11. prosince tohoto roku v Maroku. Za proces přesidlování pod taktovkou nástroje OSN – UNHCR se jednoznačně postavil i Evropský parlament.

Skupina syrských “uprchlíků” po přistání na letišti Kassel-Calden Zdroj BAMF

Přesidlování migrantů a uprchlíků z Afriky a Blízkého východu nejsou žádnou novinkou. Německo přesidluje osoby vybrané UNHCR dlouhodobě, Itálie poslala na konci minulého roku do Libye armádní speciál, který do Německa dopravil 162 osob. Ani Česká republika není v přesidlování vyjímkou, narozdíl od západních zemí migranty zatím od roku 2008 přesidluje pouze sporadicky a to v rámci Národního programu AMIF, který je platný do roku 2020. Dokument je dostupný ke stažení na stránkách Ministerstva vnitra.

Program pro přesidlování – AMIF

O vytvoření bezpečných a legálních možností přístupu pro uprchlíky a závazných programů pro přesídlení žádá Evropský parlament v již přijatém Usnesení Evropského parlamentu o pokroku v iniciativě globálních paktů OSN o bezpečné, řízené a legální migraci a o uprchlících z 18. dubna 2018 (Odstavec 21).

Evropský parlament plně podporuje přesidlování migrantů do Evropy

V návrhu Dublin IV přecházela kontrolní pravomoc plnění kvót a jejich stanovení pod Agenturu Evropské unie pro azyl (Odstavec 9.), která měla být přímo podřízena Evropské komisi, tedy hlavnímu orgánu Evropské Unie. V Globálním paktu o uprchlících tyto pravomoci přecházejí na orgán zvaný “Asylum Capacity Support Group”, který má být přímo podřízen UNHCR, a to za zachování stejných principů, jaké obsahuje Dublin IV. Tato skupina má ještě jednu pravomoc, a to určovat přijímacím státům, zda li mají přistupovat k přijatým osobám jako k uprchlíkům, nebo jako k migrantům (Článek 1.6, Odstavec 45 a 46). A to hlavně v případech, kdy jsou migrační toky smíšené (kde není možné ihned určit, zda celá skupina osob jsou uprchlíci nebo “pouze” migranti a nelze je ihned takto identifikovat). To samozřejmě bude mít po přijetí Globálních paktů za následek změnu národní migrační politiky.

Dublin IV. – Agentura Evropské Unie pro azyl jako kontrolní a rozhodovací orgán v otázce povinných kvót
Asylum Capacity Support Group spadající pod UNHCR kopíruje Agenturu Evropské unie pro azyl v otázce kvót na přerozdělování uprchlíků

Členské státy OSN se k procesům přesidlování a rozšíření počtu a rozsahu právních cest, které zjednoduší migrantům vstup do Evropy, zavázaly v září 2016 podpisem Newyorské deklarace o migrantech a uprchlících (Odstavec 77), kde se též dohodly na vytvoření a přijetí Globálních paktů.

Členské státy OSN se k přesidlování zavázaly podpisem Newyorské deklarace

V příštím článku vyjde rozbor povinností hostitelských států vůči uprchlíkům a migrantům, například poskytování jim státního občanství, zajistit slučování rodin a další.

(Visited 6 times, 1 visits today)
Předchozí článek
Další článek

Redaktor webu realitadne.cz, občanský aktivista žijící v Berlíně autor a překladatel ze zahraničních, zejména Německých médií zakladatel facebookové skupiny  STOP ilegální migraci Místopředseda spolku Tradiční rodina z.s. Email: zdenek.chytra@realitadne.eu  Profil na facebooku

%d blogerům se to líbí: