ROZHODNUTÍ EVROPSKÉHO SOUDNÍHO DVORU: POLSKO MUSÍ PLATIT POKUTU 1 MILION EUR DENNĚ

Evropský soudní dvůr (ESD) nařídil Polsku platit denní pokutu ve výši jednoho milionu eur.

Podle středečního prohlášení Soudního dvora je důvodem tohoto kroku skutečnost, že země dosud odmítá realizovat rozhodnutí nejvyššího soudu o kontroverzních reformách soudnictví. V konfliktu o kontroverzní reformy soudnictví Evropský soudní dvůr (ESD) nařídil Polsku platit Evropské komisi jeden milion eur denně jako pokuty. Země neimplementovala rozhodnutí Evropského soudního dvora o reformách, zdůvodnil ve středu soud své rozhodnutí.

Evropský soudní dvůr (ESD) nařídil Polsku platit denní pokutu ve výši jednoho milionu eur. Podle středečního prohlášení Soudního dvora je důvodem kroku to, že země dosud odmítá realizovat rozhodnutí nejvyšších soudů o kontroverzních reformách soudnictví.

Konkrétně jde zejména o příkaz zastavit činnost kontroverzního kárného orgánu k potrestání soudců. Podle rozhodnutí ESD není tato činnost slučitelná s pravidly EU o nezávislosti a nestrannosti soudnictví.

O finanční sankce proti Polsku požádala 9. září Evropská komise odpovědná za monitorování právního státu v EU. Nyní jsou splatné, dokud Polsko nesplní příkazy ESD.

Polský ministr spravedlnosti Ziobro hovoří o „právní hybridní válce“

“Soudní systémy v celé Evropské unii musí být nezávislé a spravedlivé,” kritizovala tehdy šéfka Komise Ursula von der Leyenová. Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro naopak hovořil o „agresi proti Polsku“ a o „právní hybridní válce“.ESD již dříve v polovině července rozhodl, že Polsko u disciplinárního orgánu porušilo evropské právo. Kromě toho byl v zemi vydán prozatímní příkaz k pozastavení platnosti ustanovení, která zmocňují disciplinární orgán k rozhodování o žádostech o zbavení soudcovské imunity a otázkách týkajících se zaměstnání a odchodu soudců do důchodu.

Rozhodnutí ovlivnilo i další ustanovení polského práva, která se týkají nezávislosti soudců.

Kontroverzní disciplinární orgán v Polsku může odvolat kteréhokoli soudce nebo žalobce

Polsko poté oznámilo, že kontroverzní disciplinární orgán v současné podobě bude zrušen. Nakonec ale pokračovala v odpracování starých případů. Komora byla dosud považována za jádro soudních reforem iniciovaných vládou PiS.

Komora může odvolat kteréhokoli soudce nebo státního zástupce. Kritici se obávají, že by to mohlo sloužit k pokárání soudců za nepříjemná rozhodnutí.

Polsko již 20. září dostalo pokutu od ESD za těžbu turowského lignitu na hranici se Saskem. Navzdory prozatímnímu nařízení Evropského soudního dvora z května Varšava nezastavila těžbu hnědého uhlí, vyplývá z příkazu místopředsedkyně ESD Rosario Silva de Lapuerta.

Polsko proto bude muset od nynějška platit do rozpočtu EU pokutu 500 000 eur za každý den, kdy nařízení nesplní.


(Visited 15 times, 1 visits today)

Redaktor webu realitadne.cz, občanský aktivista žijící v Berlíně autor a překladatel ze zahraničních, zejména Německých médií zakladatel facebookové skupiny  STOP ilegální migraci Místopředseda spolku Tradiční rodina z.s. Email: zdenek.chytra@realitadne.eu  Profil na facebooku