SINGAPUR ZAVÁDÍ PLÁN NO-COVID: S KOVIDEM BUDE ZACHÁZET JAKO S CHŘIPKOU

Fotka od Jason Goh z Pixabay

Singapur doposud prosazoval kovidovou strategii podobnou Austrálii. To by mělo brzy skončit. Singapur se totiž rozhodl s Kovidem zacházet jako s chřipkou.

Singapur se chce vydat cestou koronové politiky novým způsobem. Ministr obchodu, ministr zdravotnictví a ministr financí této země minulý týden plán objasnili v úvodníku v Straits Times: „Špatná zpráva je: Covid-19 pravděpodobně nikdy nezmizí. Dobrou zprávou je, že s nemocí mezi námi je možné normálně žít.“ „Novým normálem“ je žít s Kovidem, i když virus mutuje znovu a znovu, a tak samozřejmě přežije.

Singapur má v současné době přísné vstupní požadavky do země: testy při vstupu do země, hotelová karanténa a výstupní omezení. Postupy, které jsou velmi podobné Austrálii a Novému Zélandu. Jmenované země provozují strategii s takzvaným nulovým Kovidem a v několika případech tak blokují celá města. Singapur je však trochu otevřenější, pokud cestující pocházejí z oblastí, které jsou označeny jako oblasti s nízkým koronavirovým rizikem. Celkově Singapur od března 2020 zatím zaznamenal pouze 35 úmrtí na koronaviry.

Změny v přístupu ke Kovid-pandemii však nyní leží na třech ministrech, právní situace v zemi by se měla brzy změnit. „Každý rok je mnoho lidí nakaženo chřipkou. Drtivá většina však nemoc přežije bez hospitalizace buďto s malou nebo žádnou lékařskou pomocí. Menšina, zejména starší lidé a osoby s předchozími nemocemi, však může být velmi zranitelná a této nemoci podlehnout. Nemůžeme vymýtit Kovida, ale můžeme z pandemie udělat něco méně hrozivého, jako je chřipka nebo plané neštovice, a získat zpět své životy,“ píší tři ministři Kung, Yong a Wong, kteří vedou singapurskou pracovní skupinu Covid.

Podle ministrů je klíčem k novému přístupu očkování. Dvě třetiny populace byly nyní imunizovány alespoň jednou. Mezitím byli infikováni i někteří plně imunizovaní lidé, ale u žádného z nich se nevyskytly závažné příznaky. Je také docela možné, že „posilovací“ očkování bude znovu a znovu nezbytné.

Lidé nakažení Kovidem s mírnými příznaky by se měli zotavit doma. Potřeba sledování kontaktů by se snížila, stejně jako potřeba karanténních opatření. Kromě toho se již nebudou hlásit denní počty nakažených případů. Hlavní události by měly být obnoveny a mezinárodní cestování by mělo být povoleno. To je zcela v rozporu s australskou strategií. Australský předseda vlády varuje před „obrovským rizikem“, které by otevření hranic představovalo.

„Namísto zaznamenávání denních čísel počtu nakažených se soustředíme na další ukazatele: Kolik lidí musí být hospitalizováno v nemocnicích kvůli nemoci, kolik lidí musí být umístěno na jednotkách intenzivní péče, kolik z nich potřebuje kyslík atd.“, takto singapurští ministři popisují jejich plán.

V současné době má ale plán pouze strategickou povahu. S Koronou však existuje „plán přechodu“ k normálu. Závěr: „Historie ukazuje, že každá pandemie bude mít svůj průběh.“

Minulý čtvrtek singapurský ministr zdravotnictví Ong Ye Kung v exkluzivním rozhovoru pro The Straits Times uvedl, že další uvolnění opatření Covid-19 se očekává 12. července.

Ve svém projevu pan Wong uvedl, že chápe touhu lidí vrátit se zpět k tomu, co bylo před pandemií, včetně cestování do zámoří, sportování, účasti na akcích, návštěvy zábavních podniků bez roušek a podobně.

Poznamenal však, že ve skutečnosti je nepravděpodobné, že by Covid-19 v dohledné době zmizel.

„Ale s očkováním a zlepšením léčby můžeme dosáhnout toho, aby SARS-CoV-2 vypadal spíše jako chřipka, pokud jde o morbiditu a mortalitu.“

Řekl, že cílem je, aby dvě třetiny populace Singapuru byly plně očkovány do Národního dne 9. srpna.


(Visited 325 times, 5 visits today)

Redaktor webu realitadne.cz, občanský aktivista žijící v Berlíně autor a překladatel ze zahraničních, zejména Německých médií zakladatel facebookové skupiny  STOP ilegální migraci Místopředseda spolku Tradiční rodina z.s. Email: zdenek.chytra@realitadne.eu  Profil na facebooku