SLOVENSKO KVŮLI KOVIDU UZAVŘELO HRANIČNÍ PŘECHODY, TY MENŠÍ ALE OPĚT ZNOVU OTEVŘE

Bratislavský hrad: Fotka od Tim Bigger z Pixabay

K naprosto skandálnímu kroku se rozhodla bez předchozích oznámení nebo varování slovenská vláda. Ta totiž nechala začátkem tohoto týdne uzavřít většinu svých hraničních přechodů, na některé z nich nechala instalovat i betonové zátarasy. Slovensko podle zpráv z médií pouští na své území jen plně naočkované občany, ostatní musí do povinné karantény. Uzavření hraničních přechodů vyvolalo bouřlivé reakce a protestní akce.

Betonové bloky byly instalovány na hraničním přechodu Brumov-Bylnice/Horné Srnie, kde protestovalo několik desítek lidí. Ti se dokonce snažili betonové zátarasy odstranit, což se jim částečně podařilo. Poté, co na místo dorazila slovenská policie, ale k úplnému odsunutí betonových bloků nedošlo.

Starosta Brumova-Bylnice Kamil Macek (KDU-ČSL) zasílá kvůli omezením o zaslání protestní nóty na česká ministerstva zahraničí a vnitra. Obdobnou nótu směřovanou slovenským orgánům podle Macka kvůli uzavření hraničního přechodu připravovala i obec Horné Srnie.

Svoboda pohybu a pobytu osob na území EU je základním aspektem občanství Unie, které bylo zavedeno Maastrichtskou smlouvou v roce 1992. Po postupném odstranění vnitřních hranic podle Schengenské dohody následovalo přijetí směrnice 2004/38/ES o právu občanů EU a jejich rodinných příslušníků svobodně se pohybovat a pobývat na území EU. Ačkoli je toto právo velmi důležité, přetrvávají značné překážky v jeho provádění.

Volný pohyb osob – Evropský parlament

O úmyslu uzavřít hraniční přechod podle Macka slovenská strana samosprávy s předstihem vůbec neinformovala. „Velmi nás to šokovalo, absolutně nic jsme o tom nevěděli, nikdo nám nedal žádnou informaci. Přijeli, zatarasili jedničku třídu. Nikoho nezajímá, jestli tudy budou potřebovat projet hasiči nebo sanitka. Jezdí tudy lidé na dovolenou, točí se tu mnoho aut, nevědí o tom. Je to naprostý dopravní chaos spojený s tím, že lidé se nemají jak dostat do práce,“ řekl pro Českou televizi Macek.

Od pondělí slovenská policie začala na vybraných hraničních přechodech kontrolovat, zda cestující dodržují povinnosti ohledně elektronické registrace při vstupu do země či splnění podmínek pro výjimky z karantény. Menší hraniční přechody Slovensko kompletně uzavřelo.

Průjezdné zůstávají momentálně hraniční přechody Střelná/Lysá pod Makytou a Starý Hrozenkov/Drietoma.

Uzavřením hranic Slovensko neporušilo žádný z předpisů Evropské Unie. I když by oficiálně mělo být právo na volný pohyb občanů v rámci Schengenu zaručeno, došlo v době pandemie k několika změnám, které tuto záruku omezují.

Omezení práva na vstup a práva pobytu: Občané Unie či jejich rodinní příslušníci mohou být z hostitelského členského státu vyhoštěni z důvodů souvisejících s ochranou veřejného pořádku, veřejné bezpečnosti nebo veřejného zdraví. Byly stanoveny záruky, aby se zajistilo mimo jiné to, že rozhodnutí o vyhoštění nebudou přijímána z ekonomických důvodů, budou v souladu se zásadou proporcionality a budou založena na chování dotyčné osoby.

Zdroj: ČT,  iDnes, ČTK


(Visited 109 times, 1 visits today)

Redaktor webu realitadne.cz, občanský aktivista žijící v Berlíně autor a překladatel ze zahraničních, zejména Německých médií zakladatel facebookové skupiny  STOP ilegální migraci Místopředseda spolku Tradiční rodina z.s. Email: zdenek.chytra@realitadne.eu  Profil na facebooku