SPOLEČNOSTI ODMÍTAJÍ PLATIT KLIMATICKÉ DANĚ DO EU KVŮLI VYSOKÝM CENÁM CO₂

foto: publicdomainpictures.net License: CC0 Public Domain

Extrémně vysoké ceny CO₂ ohromují stále více společností v Evropě. Řada společností nyní obchází evropské předpisy o obchodování s emisemi kvůli vysokým cenám CO₂.

Na pozadí rychle rostoucích cen povolenek na CO₂ řada společností zjevně porušuje pravidla evropského systému obchodování s emisemi. Ke dni 30. dubna velký počet společností nepředložilo požadované množství certifikátů CO₂ Evropské komisi. To je výsledek analýzy berlínské platformy Emissionshändler.com, který má WELT AM SONNTAG k dispozici.

Podle pravidel evropského systému obchodování s emisemi musí provozovatelé průmyslových zařízení získat osvědčení o autorizaci pro každou tunu emitovaných skleníkových plynů oxidu uhličitého a předložit jej do registru EU do 30. dubna. Mnoho společností však tuto povinnost nesplnilo.

Německý úřad pro obchodování s emisemi v Německu případ přezkoumává. Jak je patrné z veřejně přístupného registru EU („Záznam transakcí Evropské unie“), v roce 2020 bylo k dubnu 2021 se zpětnou platností vydáno nejméně 7,7 milionu povolenek na CO₂. Společnosti, které proto obdrží hodnocení B, jsou ohroženy sankčním oznámením ve výši 107 EUR za tunu nezapočítaného CO₂.

Podle analýzy společnosti Emissionshändler.com by odpovědné národní úřady pro životní prostředí pouze za poslední rok musely požadovat pokuty v celkové výši 800 milionů eur od společností v prodlení.

Jak potvrdila Spolková agentura pro životní prostředí v reakci na žádost WELT AM SONNTAG, německý úřad pro obchodování s emisemi DEHSt zkoumá v případě nyní insolventního výrobce papíru Zanders v Bergisch Gladbach (Gohrsmühle), zda by insolvenční správce měl požadovat sankci proti společnost za to, že nevydala CO₂ certifikáty.

Podle Emissionshandel.com by pokuta EU v tomto případě činila přibližně šest milionů eur. Papírna založená v roce 1829 s přibližně 380 zaměstnanci ukončila svou činnost 30. dubna tohoto roku.


(Visited 152 times, 1 visits today)
Please follow and like us:

Redaktor webu realitadne.cz, občanský aktivista žijící v Berlíně autor a překladatel ze zahraničních, zejména Německých médií zakladatel facebookové skupiny  STOP ilegální migraci Místopředseda spolku Tradiční rodina z.s. Email: zdenek.chytra@realitadne.eu  Profil na facebooku

How to whitelist website on AdBlocker?

RSS
Follow by Email