Turecko. Recep Tayyip Erdogan. Obávám se obrovské nestability na Blízkém východě po zabití Qassema Soleimaniho

By Kremlin.ru, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=30367775

Turecko vyjádřilo vážné znepokojení nad stupňujícím se napětím v regionu poté, co americké letectvo zabilo íránského vrchního velitele Qassema Soleimaniho

Generál Kasem Sulejmani – By sayyed shahab-o- din vajedi – http://akkasemosalman.ir/wp-content/gallery/immortal/haj-ghasem01.jpg, CC BY 4.0, Link

ANKARA, 5. ledna – Turecko, soused Íránu, se obává eskalace napětí po americkém leteckém útoku, který zabil íránského vrchního velitele Qassema Soleimaniho. Je to přesně ten  scénář, který by mohl destabilizoval celý Blízký východ. A nejen ten.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan předsedal v pátek večer v Istanbulu nouzové bezpečnostní schůzce. Jen několik hodin po zabití hlavního velitele (IRGC) v Bagdádu.

Turecké ministerstvo zahraničních věcí, aniž by otevřeně odsoudilo útok, uvedlo ve svém prohlášení, že „Turecko je vážně znepokojeno stupňujícím se napětím v oblasti mezi USA a Íránem“.

“Je zřejmé, že útok Spojených států na konvoj Qassemana Soleimaniho obrovsky zvýší nedůvěru a nestabilitu v regionu”, uvedlo v prohlášení.

Turecko přijalo v desetiletí trvajícím konfliktu mezi Washingtonem a Teheránem neutrální politiku, která neupřednostňuje svého spojence v NATO ( USA ) vůči východnímu sousedovi s nimž navzdory americkým a i mezinárodním sankcím i nadále udržuje přátelské vazby a zvyšuje hospodářskou spolupráci.

Ankara však byla stále více znepokojena z íránských vojenských a politických zásahů do regionálních konfliktů, jako je jemenská válka a zájem v Sýrii, kdy sousední země podporují opačné strany konfliktu.

Teherán je zastáncem syrské vlády, zatímco Ankara na začátku občanské války v roce 2011 vyzval syrského prezidenta Bashara al-Assada, aby odstoupil.

Írán a Turecko se spolu s Ruskem rovněž účastní procesu Astana, jehož cílem je nalézt politické řešení občanské války v Sýrii.

Aktay popsal Soleimaniho jako „největší íránskou trumfovou kartu v šachu na Blízkém východě, kde měl (Soleimani) na starosti  organizaci a provádění íránských operací v Sýrii, Libanonu, Iráku a Jemenu.“

Turečtí analytici řekli, že Turecko dalo jasně najevo své odhodlání zůstat neutrálním státem, a upozorňují, že eskalace problému v regionu zasáhne všechny jeho země bez výjímek.

“Zatím nikdo neví, jak se tato krize bude vyvíjet. Mohlo by si však Turecko zachovat svou neutralitu, kdyby se situace v regionu zhoršila? Na to je velmi obtížné odpovědět, řekl Selcuk Colakoglu, poradce centra pro strategický výzkum ( SAM ) Ministerstva zahraničních věcí Turecka. Dále poznamenal “V současné době tato krize nezahrnuje Turecko, ale pokud bude nuceno si Turecko vybrat stranu (Írán nebo USA), bude čelit vážným vojenským a ekonomickým rizikům.

„Odložíme-li vojenský a politický rozměr této záležitosti, co by Turecko udělalo, kdyby se USA rozhodly uvalit sankce na veškerý dovoz ropy a zemního plynu z Íránu? To by mělo velmi negativní dopad na Turecko,“ které je hlavním dovozcem plynu z Íránu, řekl bývalý velvyslanec Uluc Ozulker.

 

 

zdroj : http://www.xinhuanet.com/

 

 

(Visited 107 times, 1 visits today)

Redaktor webu realitadne.cz, zakladatel, dnes již zcenzurované a zaniklé stránky s 50.000 odběrateli, Welcome To Reality Email: marek.novak@realitadne.eu Profil na facebooku