V DRÁŽĎANECH V SOBOTU PROBĚHLA DEMONSTRACE PROTI VLÁDNÍM NAŘÍZENÍM, POLICIE ZŮSTALA BEZMOCNÁ – POLITICI ZUŘÍ VZTEKY

Drážďany : Fotka od Filip Altman z Pixabay

V sobotu pochodovalo Drážďanami zhruba 1000 lidí nespokojených s koronavirovou politikou spolkové vlády. Policie zaregistrovala na padesát trestných činů. Zemští politici od Die Linke, zelených (Grünen) a SPD (sociálních demokratů) obviňují policii, že v sobotu ztatila nad situací v Drážďanech kontrolu. Účastníkům demonstrace se podařilo mimo jiné prorazit policejní kordon a vydat se na pochod skrze město.

Saský ministr vnitra Roland Wöller odsoudil útoky na policisty a novináře během sobotní demonstrace v Drážďanech. „Navzdory zákazu shromáždění ukázali (jak demonstranty politici a média nazývají) popírači korony hrubou silou a neomezeným egoismem, že pošlapávají právní stát a zdraví všech,“ uvedl v neděli politik CDU.

Podle Wöllera budou pachatelé hnáni k odpovědnosti „se vší závažností právního státu“. V souladu s tím byl organizátor zakázaných protestů vzat do vazby, nyní je vyšetřován. Policie zadržela téměř 1 000 lidí a jejich totožnost byla zjišťována až do pozdních večerních hodin.

Celkově policie napsala 943 oznámení týkajících se porušení koronavirových nařízení. Policisté také zaznamenali 47 trestných činů, včetně odporu a útoků na policisty. Zemští politici od Die Linke, zelených (Grünen) a SPD (sociálních demokratů) obviňují policii, že v sobotu ztatila nad situací v Drážďanech kontrolu – a nyní požadují politické přehodnocení.


MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT


“Jako každý velký zásah, i tento bude kriticky a důkladně hodnocen,” oznámil Wöller. Musíme si počkat na výsledky. Předběžná hodnocení a všeobecná kritika policie nejsou podle Wöllera na místě.

Drážďanský primátor Dirk Hilbert (FDP) rovněž odsoudil tyto nepokoje. „Účastníci, kteří se nezákonně objevili v Drážďanech, nedodržovali žádná stávající pravidla tím úmyslně vyvolali zdravotní riziko pro mnoho lidí.“ Události proto ukázaly, že zákaz demonstrací ze strany úřadu městského zastupitelstva byl správný, dodal Hilbert.

Kritika zemské politiky je jasná. „Do Drážďan přišlo mnoho „popíračů korony“, takzvaní postranní myslitelé a organizovaní pravicoví extremisté, ačkoli zákaz hlášených veřejných shromáždění potvrdil vyšší správní soud,“ uvedl politický mluvčí parlamentní skupiny SPD saského zemského parlamentu Albrecht Pallas.


SOUVISEJÍCÍ:


Asi 1000 lidí se nicméně podařilo projít městem a opakovaně rozbít policejní kordony. Opětovně byly z řad ‚Querdenker‘ – skupiny organizující po celé spolkové republice demonstrace proti koronavirovým nařízením – napadáni policisté a novináři,“ řekl Pallas. Policie nedokázala demonstraci rozpustit.

Politik z odboru vnitřních věcí proto podporuje požadavek levice na zvláštní schůzi výboru pro vnitřní věci. „Události musí být řešeny politicky a v parlamentu.“ Výbor si musí klást otázku, zda byla taktika orgánů shromáždění a policie správná, zda byl přístup vhodný a zda měla policie dříve zasáhnout.

Také Zelení se ve státním parlamentu vyslovili pro zvláštní schůzi výboru vnitra. Z chyb minulosti nebyly zjevně vyvozěny správné závěry pro koncepty nasazení pro demonstrace ‚Querdenker‘ , kritizoval sobotní události poslanec Valentin Lippmann. „Opět se objevil fatální obraz, který ukazuje stát, jak v některých případech ustupuje násilným nepřátelům demokracie.“

Levice ve státním parlamentu již dříve oznámila, že se o takový výbor ucházejí, a to v pondělí. „Chci vědět, proč nebyl prosazen zákaz shromáždění o ochraně proti infekcím,“ uvedla levicová politička Kerstin Köditzová. Kritizovala Wöllera jako „ministra vnitra“ a po nedávných událostech požaduje vyvození důsledků.

V sobotu vyšly tisíce lidí po celém Německu do ulic proti koronavirovým omezením. I přes předchozí zákazy se konaly demonstrace. V Drážďanech, kde se shromáždil obzvláště velký počet demonstrantů, bylo zraněno dvanáct policistů. Zástupci médií byli rovněž napadeni ve Stuttgartu.

Německá asociace novinářů útoky odsoudila. „Pokud koronavirová frustrace přejde v násilí vůči reportérům i vůči policistům, potom to nelze omluvit,“ řekl spolkový předseda DJV Frank Überall.


(Visited 448 times, 1 visits today)

Fotograf, autor, administrátor a vlastník domény realitadne.cz Spolupracovník Raptor-TV.cz a Hej, Občané z.s. Profil na Facebooku www.michalhurby.eu Fotogalerie na Flickr | email:webmaster@michalhruby.eu