JAPONSKO: V Japonsku zemřelo minulý měsíc na sebevraždu více lidí nežli za celý rok 2020 na Covid-19. A nejvíce to zasáhlo ženy.

Japonské vládní statistiky ukazují, že sebevraždy si v říjnu vyžádaly více životů  nežli úmrtí na Covid-19 za celý dosavadní rok. Podle japonské národní policejní agentury se počet japonských sebevražd v říjnu zvýšil na 2 153. Japonsko je jednou z mála hlavních ekonomik, které zveřejňují včasné údaje o sebevraždách.

I když důvody vysoké míry sebevražd v Japonsku jsou velmi složité, za faktory, které k tomu přispívají, byly uváděny:  dlouhá pracovní doba, školní tlak, sociální izolace a kulturní stigma kolem problémů duševního zdraví. Ale za posledních 10 let do roku 2019 se počet sebevražd v Japonsku snižoval a loni podle ministerstva zdravotnictví klesl na zhruba 20 000 – nejnižší počet od doby, kdy zdravotní úřady země začaly vést záznamy v roce 1978. Zdá se, že pandemie koronaviru tento trend zvrátila a nárůst sebevražd neúměrně ovlivnil zejména ženy. I když představují menší podíl na celkových sebevraždách než muži, zvyšuje se počet žen, které si vezmou život. V říjnu se sebevraždy žen v Japonsku zvýšily téměř o 83% ve srovnání se stejným měsícem předchozího roku. Pro srovnání, sebevraždy mužů vzrostly za stejné období téměř o 22%. Existuje několik možných důvodů. Ženy tvoří větší procento pracovníků na částečný úvazek v hotelnictví, stravování a maloobchodu – kde bylo propouštění velmi vysoké.

V globální studii s více než 10 000 lidmi, kterou provedla nezisková mezinárodní humanitární organizace CARE, 27% žen uvedlo během pandemie zvýšené problémy s duševním zdravím, ve srovnání s 10% mužů. Podle studie se obavy z přerušení příjmů slučují s tím, jak se ženy potýkají s raketovým nárůstem neplacené zátěže péče o děti. Pro ty, kteří se snaží udržet si zaměstnání, když jsou děti posílány domů ze školy nebo z centra péče o děti, je často na matkách, aby se ujaly těchto povinností.

Dopad Covidu-19 je ve srovnání s jinými zeměmi v Japonsku velmi minimální, ” … ale stále vidíme tento velký nárůst počtu sebevražd,“ řekla Michiko Ueda, docentka na univerzitě Waseda v Tokio a expertka na sebevraždy. „To naznačuje, že jiné země by mohly v budoucnosti zaznamenat podobný nebo dokonce větší nárůst počtu sebevražd.“

(Visited 557 times, 1 visits today)

Fotograf, autor, administrátor a vlastník domény realitadne.cz Spolupracovník Raptor-TV.cz a Hej, Občané z.s. Profil na Facebooku www.michalhurby.eu Fotogalerie na Flickr | email:webmaster@michalhruby.eu