V KOLÍNĚ NAD RÝNEM MOHOU ISLÁMŠTÍ MUEZZÍNI VYVOLÁVAT Z MĚŠIT K MODLITBÁM – MĚSTO HLASITÉ SVOLÁVÁNÍ POVOLILO

Mešita, ilustrační foto: Fotka od Waldo Miguez z Pixabay

Teprve před několika týdny padl Kábul do rukou Talibanu a každý, kdo chtěl, a každý, kdo chce, se mohl sám přesvědčit, co radikální islám vlastně znamená. A pokud tomu nevěří, měl by mu být připomenut návrat osmi teroristů z Islámského státu do Německa z počátku týdne.

Město Kolín nad Rýnem se však rozhodlo umožnit místním islámským komunitám každý pátek svolávat modlitbu z minaretu. A tak Kolínem brzy každý pátek mezi 12 a 15 hodinou zazní zvolání: „Alláh je největší. Alláh je největší. Alláh je největší. Alláh je největší. Zvolání o tom, že neexistuje žádný jiný bůh kromě Alláha. Zvolání o tom, že Mohamed je Alláhův posel. Zvolání o tom, že Mohamed je Alláhův posel.“ Samozřejmě v arabštině.

Starostka Henriette Rekerová, která nepatří k žádné politické straně, řekla: „Jsem potěšena, že tímto modelovým projektem zohledňujeme oprávněné náboženské zájmy mnoha muslimů v našem světu otevřeném městě.“ A než mohla být kritika tohto rozhodnutí vůbec vyslyšena, odkázala se starostka na mnoho muslimů, kteří se narodili v Kolíně nad Rýnem a kteří jsou součástí městské společnosti.

Rekerová ale uklidňuje: celá věc je podle ní modelový projekt. Je omezena na dva roky. Jedna věc je jistá: za dva roky se podíl muslimů v Kolíně opět zvýší; už nyní je na 12 procentech. Velká mešita Ditib vyniká nad panoráma města vedle katedrály. Každý, kdo věří, že muezínovská pověst za dva roky skončí, bude pravděpodobně také věřit v Santa Clause – jak trapný pozůstatek křesťanské víry v supermarketech katedrálního města.

Rekerová nakonec dodáva: „Když kromě kostelních zvonů v našem městě slyšíme i volání muezzina, ukazuje to, že rozmanitosti se v Kolíně cení a žije.“

Rozhořečení nad povolením hlasitého svolávání muslimů k motlitbě z věží minaretů vyjádřil i německý mainstreamový deník Bild. Ten přinesl článek s názvem: Volání muezzin není znakem rozmanitosti.
Reportérka BILDu Shammi Haque, která uprchla v roce 2015 od bangladéšských islamistů a nyní používá vůči kolínské starostce velmi ostrá slova.

Muslimská výzva k modlitbě, volání muezzínů, je nyní v Kolíně povolena. Kolínská primátorka Henriette Rekerová tomu říká „symbol rozmanitosti“. Pro mě je to naopak – znak diskriminace. Volání muezzínů mi připomíná mučení, agitovanost a krev. Děsí mě.

V roce 2015 jsem musela uprchnout před bangladéšskými islamisty, protože jsem veřejně kritizoval islamismus. Když musím v Německu poslouchat z reproduktorů „Alláhu Akbar“ ,myslím na hodně, jen ne na rozmanitost.

Volání muezzínů mi připomíná zabití mých šesti přátel bloggerů islamisty a brutální represi vůči menšinám. Volání muezzínů říká: „Alláh je skvělý, neexistuje žádný jiný bůh kromě Alláha“. Tato pověst pro mě znamená, že rozmanitost NENÍ tolerována a že lidé různých vyznání NENÍ respektován. Toto volání z reproduktorů konzervativních mešit je především ukázkou síly.

Skutečnost, že město Kolín nad Rýnem nyní povoluje volání muezzínů s odkazem na toleranci, je pro mě známkou falešné tolerance.

Pokud jde o muslimský antisemitismus nebo islamismus, muslimská sdružení v Německu příliš často mlčí. V Kolíně nyní ze všech míst může muezzín volat k modlitbě – ve městě, kde se nachází centrální mešita DITIB. Sdružení DITIB se hlásí k tureckému prezidentovi Recepu Tayyipovi Erdoganovi a nestojí za svobodou ani demokracií, ale za islamismem, nacionalismem a nenávistí k Židům.

Kolínská primátorka Rekerová by měla také myslet na velkou komunitu bývalých muslimů, kteří spojují volání „Alláhu Akbar“ s útlakem a pronásledováním, kde volání muezzínů vyvolává ty nejhorší vzpomínky. Kolín nad Rýnem je již rozmanitým městem – a tak by to mělo i zůstat.

Reportérka BILDu Shammi Haque je absolventkou Axel Springer Academy. V Bangladéši bojovala za práva žen a proti islamismu a po četných hrozbách smrti uprchla ze země.

Mohl by se muezzinské volńí v Kolíně stát pilotním projektem pro celé Německo?

BILD se zeptal německých měst, zda si dokážou představit následovat kolínský příklad a povolit muezzinovské svolání k motlitbě.

Vskutku! V Mnichově se ozývá volání muezzina. „V Mnichově bylo od omezení souvisejících s koronou, které se týkaly také bohoslužeb, povoleno předávat výzvu k modlitbě se souhlasem a za určitých podmínek,“ řekla BILD mluvčí města.

Prostředky: Od dubna 2020 bylo pěti mešitám v Mnichově povoleno za určitých podmínek a do odvolání vysílat výzvu k modlitbě přes reproduktory.

Jednou denně v 19 hodin, v pátek ve 13 hodin pro polední modlitbu, může být muezzinské volání reprodukováno maximálně deset minut s reproduktorovým systémem v areálu mešity. “Časy pro modlitbu byly upraveny podle zvonů kostela v 19 hodin.” V pátek v 13:00 byla vzata v úvahu speciální potřeba muslimských komunit, “vysvětluje mluvčí města Mnichov.

V Mnichově je celkem kolem 50 mešit a modliteben a ve městě žije kolem 100 000 muslimů.

Z Hannoveru zaznívá: „Volání muezzínů obecně nevyžaduje schválení, je, podobně jako zvonění kostelních zvonů, součástí ústavou chráněné svobodné praxe náboženství.“ ALE: Může se stát oficiálním tématem, pokud je zesílené reproduktory.

V Hannoveru je 27 mešit a dům Alevi Cem.

V Drážďanech je považováno za „vhodné diskutovat o volání muezina v jiných městech“. Mluvčí města pro BILD uvedla: „Vidíme se jako různorodá a světu otevřená městská společnost, to zahrnuje uznání velkého počtu islámských skupin a sdružení a také velkého počtu lidí muslimské víry, kteří žijí v Drážďanech“.

„Spolkový zákon nestanovuje schvalovací postup pro muezzinovu výzvu k modlitbě tak, jako u kostelních zvonů,“ vysvětluje mluvčí města Frankfurt. Ale: „Ve Frankfurtu, s výjimkou pandemie, nebylo volání muezzina velkým problémem.“


(Visited 123 times, 1 visits today)

Fotograf, autor, administrátor a vlastník domény realitadne.cz Spolupracovník Raptor-TV.cz a Hej, Občané z.s. Profil na Facebooku www.michalhurby.eu Fotogalerie na Flickr | email:webmaster@michalhruby.eu