V NĚMECKU DO METRA NEBO TRAMVAJE BEZ TESTU NELEZ – CO MUSÍ VĚDĚT CESTUJÍCÍ

Ilustrační foto: zdroj Pixabay

Pokud chcete ode  dneška v Německu cestovat autobusem nebo vlakem, potřebujete víc než jen jízdenku a roušku. Kvůli ochraně před koronou budou pravidla 3G platit i v místní dopravě. Virolog Christian Drosten je skeptický, dopravní společnosti se obávají ekonomických důsledků.

„Doprava pouze s platnou jízdenkou“ – tak je napsáno na dveřích podzemních vlaků, tramvají a autobusů. Jen lístek už ale nestačí.

Už dávno se v Německu neobejdete bez roušky a nyní by neměla chybět třetí věc: 3G certifikát. Z důvodu ochrany před koronavirem je cestujícím dovoleno používat městkou a meziměstskou hromadnou dopravu pouze v případě, že se prokážou očkovacím průkazem, potvrzením nebo aplikací, že byli očkováni, uzdraveni nebo testováni.

Kdy se 3G uplatní v autobusech a vlacích, zatím není zcela jasné. Spolková vláda předpokládá ve středu. Záleží ale také na tom, kdy spolkový prezident Frank-Walter Steinmeier podepíše novelizovaný zákon o ochraně před infekcemi. Prezidentská kancelář uvedla, že vstoupí v platnost až v polovině týdne.

Výjimky pro děti

Děti a mladiství, kteří chodí do školy, a děti do šesti let nepotřebují v místní dopravě žádné potvrzení o uzdravení, očkování ani zotavení. Od studentů se očekává, že budou ve škole skládat pravidelné testy.

Testování

Každodenní dojíždění do práce, na univerzitu nebo na nákupy může být pro neočkované komplikovanou záležitostí – zvláště pokud k testovací stanici potřebujete autobus nebo vlak. Na začátku cesty nesmí být proveden test dříve než před 24 hodinami. Zaměstnavatelé musí provádět dva testy týdně. Na testovacích stanicích probíhá minimálně jeden „občanský test“ týdně zdarma. Kdo si bude muset nad rámec tohoto další testy hradit zatím není známo.

Kontroly v místní dopravě

Na požádání je nutné předložit doklad. Podle zákona jsou za kontroly odpovědné firmy – navzdory všem varováním, že jejich zaměstnanci nejsou 3G policií. “Dopravní podniky se proto již na místě obracejí na policii a regulační úřady, aby mohly být společně prováděny účinné namátkové kontroly,” uvedl Svaz německých dopravních podniků. “Zároveň to zvyšuje bezpečnost, kterou naši inspektoři potřebují k provedení tohoto obtížného suverénního úkolu.”

Hesenské dopravní podniky se už dohodly na namátkových kontrolách s policií a regulačními úřady. Šéf Rhein-Main-Verkehrsverbund Knut Ringat také apeloval na osobní odpovědnost – podobně jako rychlostní limity, které většina lidí dodržuje i bez úplné kontroly.

Deutsche Bahn

Jak se s novými požadavky vypořádá, chce skupina oznámit začátkem týdne. Deutsche Bahn ukázaly, že jsou otevřeny pro 3G v rané fázi. Je pravda, že v ICE je snazší hlídat cestující než v podzemní dráze – metru. Komplexní kontroly nečekejte ani na železnici.

Riziko infekce

S rouškou není riziko nákazy kovidem v autobusech a vlacích vyšší než jinde, zdůrazňují dopravní společnosti od začátku pandemie a odkazují na studie. Virolog Christian Drosten nedávno utlumil očekávání 3G v provozu. Člověk se nachází v době vysokého výskytu a musí počítat s tím, že přítomní očkovaní lidé mají značné riziko, že se nakazí neodhaleni. Cíl ochrany neočkovaných lidí před infekcí se tak míjí.

Ekonomické důsledky

Pokud se počet cestujících v autobusech a vlacích pohyboval kolem tří čtvrtin naposled jako před pandemií, dopravní podniky nyní očekávají opět pokles. S tím, že miliardový státní záchranný balíček nad místní dopravou nastaví i v novém roce, počítají.

Taxíky

Cestující tam nemají žádná omezení přístupu. 3G zde neplatí. Průmyslu se ulevilo, že řidiči nemusí kontrolovat koronavirové testy a očkovací průkazy. „Pro řidiče však stejně jako na všech ostatních pracovištích platí 3G,“ řekl Thomas Oppermann, prezident Spolkového svazu taxislužeb a půjčoven vozů. Pokud však nastoupíte do taxíku, musíte mít masku.


(Visited 95 times, 1 visits today)

Redaktor webu realitadne.cz, občanský aktivista žijící v Berlíně autor a překladatel ze zahraničních, zejména Německých médií zakladatel facebookové skupiny  STOP ilegální migraci Místopředseda spolku Tradiční rodina z.s. Email: zdenek.chytra@realitadne.eu  Profil na facebooku