V NĚMECKU RAKETOVĚ STOUPÁ POČET ŽÁDOSTÍ O AZYL

Po výrazném poklesu počátečních žádostí o azyl v předchozím roce požádalo letos v Německu o azyl opět podstatně více lidí. CDU varuje před klesající ochotou EU přijímat migranty a zasazuje se o rychlejší postupy a návraty.

Počet osob, které v Německu poprvé požádaly o azyl, se v květnu ve srovnání se stejným měsícem loňského roku výrazně zvýšil. Jak uvedl Spolkový úřad pro migraci a uprchlíky (BAMF) ve svých v pondělí statistikách zveřejněných, minulý měsíc obdržel úřad 8 278 nových žádostí od lidí hledajících ochranu a 950 následných žádostí. O rok dříve byl počet počátečních žádostí výrazně nižší (3777 žádostí). Cestovní omezení zavedená kvůli koronavirové pandemii však byla v té době ještě přísnější.

Největší skupinou žadatelů o azyl letos v květnu byli Syřané s 3 776 žádostmi. 1594 žadatelů přišlo z Afghánistánu, 651 z Iráku.

Vnitrostátní politický mluvčí parlamentní skupiny Unie CDU/CSU Mathias Middelberg uvedl: „Existuje mnoho náznaků, že počet žádostí o azyl bude i nadále stoupat.“ Mimo jiné značně roste imigrace středomořskou cestou do Itálie a Španělska. „Často jde o ekonomickou migraci, už ne o útěk,“ řekl politik CDU.

Podle Agentury pro uprchlíky OSN bylo 15 procent migrantů, kteří připluli do Itálie v prvních čtyřech měsících tohoto roku, Tunisanů. 13 procent byli občané Pobřeží slonoviny, deset procent pocházelo z Bangladéše. Podle OSN byl zvláště vysoký počet Alžířanů a Maročanů mezi lidmi, kteří se dostali do Španělska v roce 2020. Pocházeli ze zemí s relativně nízkou mírou uznávání azylu.

„Slábnoucí ochota přijímat stále více migrantů“

„Ačkoliv azylová regulace, která byla nedávno přijata v Dánsku, je podle evropských právních předpisů nepravděpodobná, tato politická iniciativa ukazuje, že ochota členských států EU pokračovat v přijímání migrantů se zmenšuje,“ uvedl Middelberg. Muselo by proto být nalezeno řešení, které by se nespoléhalo pouze na distribuci – tedy přerozdělování. Itálie a Španělsko by měly dostat finanční a personální podporu při zřizování přijímacích středisek, aby umožnily rychlá azylová řízení a – pokud neexistuje žádný nárok na ochranu – návraty.

Middelberg se odvolává na nedávno přijatý zákon v Dánsku o umístění žadatelů o azyl ve třetích zemích. Většina v dánském parlamentu hlasovala pro zákon zavedený sociálně demokratickou vládou, který umožňuje využívat azylová centra v jiných zemích. Zákon stanoví, že žadatelé o azyl v Dánsku jsou po registraci jejich žádosti převezeni do přijímacího střediska mimo Evropskou unii.

Každý, kdo obdrží svou žádost o azyl, se nemůže spoléhat na příchod do Dánska. Plánuje se, že dotyčná osoba zůstane v zemi nebo bude přemístěna do uprchlického tábora OSN.

Uplatňování práva však stále závisí na tom, zda třetí země souhlasí se zřízením přijímacího střediska pro žadatele o azyl. Tato centra by poté byla financována Dánskem, ale spravována třetí zemí. Evropská komise návrh zákona kritizovala a dala jasně najevo, že si vyhrazuje právo podniknout právní kroky, pokud by země plány provedla.

V roce 2020 požádalo v Německu poprvé o azyl 102 581 cizinců. Jednalo se o 26 520 žádostí o ochranu dětí narozených v Německu mladších jednoho roku.


(Visited 79 times, 1 visits today)
Please follow and like us:

Redaktor webu realitadne.cz, občanský aktivista žijící v Berlíně autor a překladatel ze zahraničních, zejména Německých médií zakladatel facebookové skupiny  STOP ilegální migraci Místopředseda spolku Tradiční rodina z.s. Email: zdenek.chytra@realitadne.eu  Profil na facebooku

How to whitelist website on AdBlocker?

RSS
Follow by Email