V NĚMECKU SE PŘIPRAVUJE PRODLOUŽENÍ KORONAVIROVÉHO STAVU NOUZE

Fotky z Pixabay

Koronavirový trend je v Německu jasně pozitivní. Probíhá zde více očkování a snižují se počty nakažených. Unie CDU/CSU a SPD však již nyní pracují na rozšíření základny pro pokračování omezení základních práv, a to v rámci boje proti pandemii. A co se stane s takzvanou „Spolkovou nouzovou brzdou“?

Zejména SPD – sociální demokraté – trvala na časovém limitu. Předseda parlamentní skupiny Rolf Mützenich v únoru uvedl, že epidemická situace celostátního významu se má prodloužit pouze do 30. června. To dává před letní přestávkou Bundestagu příležitost diskutovat, zda je nutné další prodloužení. Nyní je jasné, že k prodloužení s pravděpodobností rovnající se jistotě nepochybně dojde. Informaci přinesl německý mainstreamový deník Die Welt.

I v České republice se připravují změny zákona o ochraně veřejného zdraví, v Německu byly tyto změny provedeny v rámci zákona Infektionsschutzgesetz – zákona o ochraně před infekcemi. Podle některých právníků znamenají tyto změny pošlapání ústavního pořádku ČR.

Změna předpokládá částečně omezení dosavadních svobod občanů, daných Ústavou a Listinou základních práv a svobod, což lze udělat jedině zákonem. Covid pas – o který se v tomto zákoně jedná – by přitom neměl sloužit jen k cestování v reakci na připravované nařízení Evropské unie, ale měl by prokazovat bezinfekčnost například na hromadných kulturních či sportovních akcích, pro využívání některých služeb nebo místo testu v zaměstnání.

Advokátka a expertka na zdravotnické právo Vladana Vališová pro webový portál seznam.cz srovnala tento zákon s říšským (pozn. nacistickým) výnosem:

„Vypadá to jako nějaký říšský výnos,” říká. A dále dodává: „Když se třeba podíváte na Verordnung des Reichs-präsidenten zum Schutz von Volk und Staat (Nařízení říšského prezidenta na ochranu lidí a státu) z 28. 2. 1933, i to působí dojmem aktuálního ohrožení státu a bylo vydáno ,do odvolání‘.

I v Německu se masivně zákon o ochraně před infekcemi, v České republice zvaný jako zákona o ochraně veřejného zdraví, masivně přirovnával ke Zmocňovacímu zákonu, kterým si Adolf Hitler v podstatě zajistil úplnou moc v Říši. Tento zákon byl též vydán pro údajnou ochranu státu a obyvatel.


(Visited 192 times, 1 visits today)
Please follow and like us:

Redaktor webu realitadne.cz, občanský aktivista žijící v Berlíně autor a překladatel ze zahraničních, zejména Německých médií zakladatel facebookové skupiny  STOP ilegální migraci Místopředseda spolku Tradiční rodina z.s. Email: zdenek.chytra@realitadne.eu  Profil na facebooku

How to whitelist website on AdBlocker?

RSS
Follow by Email