V Německu stoupá odpor podnikatelů proti koronavirovým opatřením

Bild von Gerd Altmann auf Pixabay

Od minulého úterka platí v Německu nová koronavirová opatření. Lockdown je zde prodloužen do konce ledna, nově platí pro celou spolkovou republiku omezení pohybu do 15 kilometrů od místa bydliště, a to v místech, kde přesahují počty nakažených 200 osob na 100 000 obyvatel. Mezi spolkovými zeměmi nepanuje ale v prosazování nových nařízení jednota, některé z nich dobu zavedení těchto opatření protahují, jiné například odmítají zavádět omezení pohybu nebo uzavírat školy. Šéf kancléře Helge Braun v rozhovoru pro agenturu Reuters varoval před výrazně delším Lockdownem, pokud nebudou do konce ledna důsledně prováděna společná opatření, jako je zmíněné zavírání škol.

Majitelé německých obchodů chtějí přes prodloužený lockdown znovu své obchody otevřít. Živnostníci, kteří otevřou 11. ledna znovu své obchody se organizují na internetu, zájem na tomto protestu je obrovský.

Nutno připomenout, že původně měl lockdown v Německu trvat do 10. ledna. Ten byl ale začátkem tohoto týdne spolkovou vládou prodloužen do konce měsíce. Čím déle se protikoronavirová opatření prodlužují, tím více stoupají počty nespokojených občanů. V podstatě v minutovém intervalu přibývají v Telegramové skupině „Wir machen auf – Kein Lockdown mehr”, přeloženo do českého jazyka “Otevíráme – už žádný Lockdown“, další nespokojení živnostníci. Minulý víkend se během 24. hodin do této skupiny přihlásilo 50 000 lidí, jak píše německý deník Nordkurier.


Čtěte také:

 


V popisu této skupiny stojí následující slogan: „Živnostníci, gastronomie, obchod, kosmetika, kadeřniství… Od 11. ledna otevírám své dveře. Další prodloužení Lockdownu nebude akceptováno.“ Na Telegramu se již měsíce v Německu formují odpůrci vládních nařízení. Je to logické, protože je to ještě jedna z mála platforem, která není hlídaná a lidé si zde mohou svobodně vyměňovat své názory a myšlenky.

Je evidentní, že podnikatelé jsou na pokraji svých finančních a existenčních možností. To vyplývá například z jednoho komentáře na Telegramu: „Jaké jsou tedy alternativy? Konkurs skrze nařízení a omezení? Neměl by se člověk raději vystavit riziku pokuty, která může být také ještě právně napadnutelná?“

V Německém Ulmu již ve středu otevřel 88. letý podnikatel Erwin Muller svůj třípatrový obchodní dům, kde kromě drogerie, kterou může prodávat i přes Lockdown, otevřel prodejnu s domácími potřebami a multimédii. Tento podnikatel se začal právní cestou bránit a podle Schwäbische Zeitung právníci na radnici dospěli k závěru, že nové nařízení nelze vykládat jinak než na jaře.

https://www.nordkurier.de/politik-und-wirtschaft/laeden-wollen-aus-protest-trotz-lockdown-oeffnen-0341936901.html

 

(Visited 179 times, 1 visits today)

Redaktor webu realitadne.cz, občanský aktivista žijící v Berlíně autor a překladatel ze zahraničních, zejména Německých médií zakladatel facebookové skupiny  STOP ilegální migraci Místopředseda spolku Tradiční rodina z.s. Email: zdenek.chytra@realitadne.eu  Profil na facebooku