V NĚMECKU STOUPÁ TLAK NA OČKOVÁNÍ DĚTÍ PROTI KORONAVIRU

Děti Kovidem-19 onemocní zřídka a v menším počtu. V Německu se vedou nyní nepodložené spekulace o tom, do jaké míry by situaci u dětí mohly změnit nové mutace Koronaviru – a zda v budoucnu dojde také k očkování dětí.

„Výskyt koronaviru u osob mladších 15 let prudce stoupá,“ uvedl Lothar Wieler, prezident Institutu Roberta Kocha (RKI) na poslední tiskové konferenci se spolkovým ministrem zdravotnictví Jensem Spahnem. Podle Wielera existují náznaky, že varianta B 1.1.7, která byla objevena ve Velké Británii, je hybnou silou za zvýšeným výskytem ohnisek ve školkách.

Jakmile se školy a centra denní péče o děti alespoň částečně opět otevřely, začaly přicházet takovéto zprávy. Není to však zcela překvapivé. Alespoň ne pro Johanna Liese, vedoucího pediatrických infekčních nemocí a imunologie ve Fakultní nemocnici ve Würzburgu: „Když otevíráme školy a centra denní péče, je samozřejmě více přenosů.“

Sám Liese provádí výzkum infekčních procesů v centrech denní péče. Výsledky takzvané studie „Wü-KiTa-CoV“ jsou v současné době vyhodnocovány – Liese proto zatím nemůže poskytnout žádné podrobnosti. Pouze tolik: „Virus zatím ušetřil populaci dětí předškolního věku.“ Nyní by však rostoucí počet malých pacientů trpících Covid-19 skončil ve Würzburgské univerzitní nemocnici. Liese – stejně jako Lothar Wieler – mají podezření na britskou mutaci. Jak ale bylo zmíněno, jedná se o nedokončenou a zatím nepodloženou studii.


Mohlo by vás zajímat:


Covid-19 postihuje hlavně dospělé. Po roce koronapandemie je zatím závěr následující: „Celkově onemocní čím dál méně dětí Kovidem-19 ,“ říká Markus Knuf, ředitel kliniky pro děti a dorost Helios Dr. Horst Schmidt z kliniky ve Wiesbadenu a člen představenstva Německé společnosti pro dětské infekční nemoci (DGPI). DGPI zahájilo systém hlášení, o který se nyní stará Fakultní dětská nemocnice v Drážďanech a který mohou dětské kliniky využít ke sběru celostátních případů Covid u dětí a dospívajících.

„Do 7. března 2021 bylo zaregistrováno 1051 hospitalizovaných dětí,“ říká Knuf. „Pouze pět procent mladých pacientů muselo jít na jednotku intenzivní péče.“ Podle Knufa jsou zvláště postiženi nejmladší: „Dobré dvě třetiny pacientů, se kterými je třeba zacházet jako s hospitalizovanými, jsou kojenci a batolata,“ řekl lékař Knuf. Asi 30 procent z nich trpí ale dalšími onemocněními, například plicních.

I když se výzkumu nezúčastní všechny kliniky, a některé nemocné děti nebudou ve studii zaznamenány, tak jedno je zřejmé: Kovid-19 je infekční onemocnění, které postihuje převážně dospělé. Během druhé vlny bylo pouze v prosinci v Německu hospitalizováno za jediný týden 11 564 lidí.

Většina nakažených dětí, které prodělaly infekci, opouští nemocnice zcela v pořádku. „Na rozdíl od dospělých je jen několik dětí, které musí bojovat s delšími následky,“ uvedl Knuf.

Na webu DGPI je nainstalován druhý systém hlášení, protože se u dětí vyskytují také závažné případy, které jsou zde zaznamenány. Takzvaný „Dětský zánětlivý multisystémový syndrom“ (PIMS) zahrnuje různé příznaky, jejichž příčiny souvisejí se záněty. Klinické příznaky jsou podobné Kawasakiho syndromu, akutní horečnaté nemoci se zánětem tepen.


Čtěte také :


Zatím bylo hlášeno 223 postižených dětí. Při propuštění se 73,4 procent úplně uzdravilo a méně než deset procent mělo následné poškození, zejména v souvislosti s kardiovaskulárním systémem. V jakém směru mutace koronaviru B 1.1.7 možná pozmění jednotlivá čísla, lze ho jen stěží předvídat. Může se však stát, že Kovid-19 nezůstane kvůli mutacím infekcí jen pro dospělé. Znovu je ale nutné připomenout, že závěry v článku zveřejněném deníkem Focus jsou pouze předpoklady založené na domněnkách, protože studie stále probíhají a s vyhodnocením nebylo ještě započato.

Lékaři Markus Knuf a Johannes Liese litují, že koronavirové očkování pro děti ještě není v dohledu. „Máme velké skupiny dětí, které jsou skutečně ohroženy, například předčasně narozené děti nebo děti s trizomií 21,“ říká Knuf. Pro tyto děti by neexistovaly žádné nabídky prevence. „Považuji to za téměř skandální!“

Johannes Liese je také pro očkování dětí – nejen proto, aby bylo chráněno před potenciálně závažným průběhem, ale také aby se zpomalil přenos viru.

Liese je stále pro to, aby školy a školky zůstaly otevřené, i když Lothar Wieler na tiskové konferenci vyjádřil obavy, že se vše brzy opět uzavře. „Potřebujeme pravidelné bezplatné testy ve školách a dodržování hygienických pravidel,“ říká Liese. A možná dříve, než později, bude lepší pro děti schválená vakcína.

„Děti nejsou hybnou silou pandemie,“ říká Markus Knuf. Johannes Liese souhlasí. Mutace jako B 1.1.7 by to ale údajně mohly změnit.


(Visited 269 times, 1 visits today)

Fotograf, autor, administrátor a vlastník domény realitadne.cz Spolupracovník Raptor-TV.cz a Hej, Občané z.s. Profil na Facebooku www.michalhurby.eu Fotogalerie na Flickr | email:webmaster@michalhruby.eu