VELKÁ BRITÁNIE RUŠÍ KORONAVIROVÁ OPATŘENÍ

V Anglii by již neměla v budoucnu existovat žádná koronavirová omezení – a to podle německé veřejnoprávní televize ARD navzdory prudkému nárůstu počtu výskytů nově infikovaných osob variantou Delta. Premiér Johnson to oznámil v tiskové zprávě. Zejména konec požadavku na nošení roušek a respirátorů se setkal se značnou kritikou.

Britský premiér Boris Johnson chce do 19. července do značné míry zrušit zbývající koronavirová opatření v celé Anglii, a to navzdory rostoucímu počtu Delta-infekcí. Vyplývá to ze sdělení vlády.

Ve Velké Británii počet infekcí několik týdnů prudce stoupá. Sedmidenní výskyt, tj. počet nových infekcí na 100 000 lidí za týden, byl naposledy uveden jako 214. Jen v neděli bylo zaregistrováno více než 24 000 nových infekcí. Důvodem je údajně vysoce nakažlivá varianta Delta, která nyní představuje téměř všechny případy ve Velké Británii.

Současně je ale počet úmrtí se 122 kovid-úmrtími během týdne stále na relativně nízké úrovni. Počty osob přijatých do nemocnic se rovněž nezvýšily ve stejné míře jako počet infekcí. Vláda to připisuje úspěšné očkovací kampani. 86 procent dospělých ve Velké Británii je nyní očkováno alespoň jednou. Téměř 64 procent lidí starších 18 let již má obě očkování.

Vláda v Londýně předpokládá, že počet infekcí bude i nadále stoupat, ale člověk se nyní musí naučit s tímto virem žít. Zmírnění pandemie by mělo být v budoucnu ponecháno samotným lidem. „Když se naučíme žít s virem, musíme být všichni nadále opatrní, pokud jde o rizika, která Covid-19 představuje, a dělat kompromisy v každodenním životě,“ uvedl Johnson ve svém prohlášení.

Plánované zrušení koronavirových pravidel bude zpočátku platit pro největší část Anglie. Skotsko, Wales a Severní Irsko rozhodují o svých postupech sami. Existují však kritické hlasy odborníků a zástupců zdravotnické služby NHS. Jsme v „docela napjaté situaci,“ řekl Saffron Cordery z asociace nemocnic NHS Providers. Přestože počet pacientů s Kovidem není tak vysoký jako v předchozích vlnách, existuje také enormní nevyřízené množství dalších léčebných postupů, které byly v pandemii odloženy.

Plánovaný konec požadavku užívání roušek se především setkal s nepochopením. „Víme, že roušky fungují,“ uvedla poskytovatelka primární zdravotní péče NHS England Nikki Kanani pro Times Radio. Šéf odborového svazu lékařů BMA Chaand Nagpaul v BBC uvedl, že je nepochopitelné, že „lidé jsou vědomě vystaveni riziku infekce“ v době vysoké míry jejího šíření.

Behaviorální psycholog Stephen Reicher z University of St. Andrews, který radí vládě ohledně pandemie, také varoval před ukončením požadavku na užívání roušek. Porovnával roušku s omezeními rychlosti v provozu. „Moje svoboda rychlého řízení ovlivňuje bezpečnost ostatních. Moje svoboda nosit roušku má dopad na bezpečnost ostatních před kovidovou chorobou. Podle Reichera pro BBC je v těchto oblastech nutná regulace.

Samozřejmě že zástupci zejména soukromých nemocnic s rozvolňováním nesouhlasí, když jim od státu v pandemické době plynou neuvěřitelné finanční částky. Důkazem toho je nedávný německý skandál týkající se falešných počtů kovidových postelí na jednotkách intenzivní péče, kdy nemocnice hlásily chybné počty jen proto, aby dosáhly na státní dotace.


(Visited 417 times, 1 visits today)

Redaktor webu realitadne.cz, občanský aktivista žijící v Berlíně autor a překladatel ze zahraničních, zejména Německých médií zakladatel facebookové skupiny  STOP ilegální migraci Místopředseda spolku Tradiční rodina z.s. Email: zdenek.chytra@realitadne.eu  Profil na facebooku

more recommended stories

%d bloggers like this: