VĚTŠINA NĚMCŮ JE PROTI LOCKDOWNŮM A ZPŘÍSNĚNÍ OPATŘENÍ

Navzdory prudkému nárůstu počtu koronavirových infekcí je jasná většina Němců proti zpřísnění lockdownů. V průzkumu institutu pro výzkum veřejného mínění YouGov jménem Německé tiskové agentury DPA, bylo těsně před konferencí spolkových zemí o kontrole pandemie, která se konala toto pondělí, pouze 30 procent pro opětovné rozšíření omezení sociálního distancování.

Na druhé straně 23 procent je proti zachování stávajících opatření, která budou platit do 28. března, a 22 procent je dokonce pro uvolnění. 15 procent je pro ukončení všech omezení týkajících se občanských svobod. Deset procent dotázaných neposkytlo žádné informace.

Reprezentativní průzkum mezi 2059 lidmi proběhl od úterý do čtvrtka. Tvrdý lockdown s uzavřením mnoha obchodů, restaurací, hotelů, sportovních zařízení a kulturních institucí probíhá v Německu již více než tři měsíce. Kancléřka Angela Merkelová (CDU) a předsedové vlád spolkových zemí se 3. března rozhodli pro otevírací strategii, která je založena na počtu infekcí. Od té doby čísla prudce vzrostla.

To by se mělo týkat také odvětví pohostinství, které dosud nebylo při zahajovací strategii zohledněno. Velikonoční svátky začnou ve většině spolkových zemí za týden. Podle YouGov je většina 52 procent dotázaných ve prospěch toho, aby se hotelům a dalším poskytovatelům ubytování umožnilo znovuotevření za určitých podmínek, jako jsou pravidla hygieny nebo povinnosti dodržování vzdálenosti. 14 procent je dokonce pro bezpodmínečné otevření. Pouze 25 procent dotázaných si myslí, že by hotely měly zůstat zavřené během velikonočních svátků. 9 procent neposkytlo žádné informace.


MOŽNÁ JSTE PŘEHLÉDLI:


I dvě třetiny dotázaných by si přály otevřít restaurace, pivní zahrádky, hospody a kavárny. 32 procent uvádí, že hosté by se měli mít možnost bavit venku o Velikonocích pouze za určitých podmínek. Dalších 34 procent je také za otevření interiéru. 11 procent chce dovolit hostinským otevřít bez podmínek. Pouze 16 procent tvrdí, že restaurace a hospody by měly zůstat zavřené.


Svobodné rádio

18: 00 Studio Berlín – ŽIVĚ – Zpravodajství nejen z Německa

21: 00 Studio Itálie – Zpravodajské okénko z Itálie a z italského tisku o zahraničí


 

Merkelová již připravila obyvatelstvo na zpřísnění lockdownu. V pátek poukázala na „nouzovou brzdu“ odsouhlasenou spolkovou vládou a zemskými vládami ze 100 nových infekcí na 100 000 obyvatel za sedm dní (7denní výskyt). „A bohužel budeme muset také použít tuto nouzovou brzdu,“ řekla politička CDU. V neděli ráno byla incidence 103,9 – po hodnotě 99,9 předchozího dne.

Touha po zpřísnění je zvláště vysoká u voličů Zelených, 47 procent. Za nimi následují příznivci levice (37 procent), SPD (35 procent) a CDU / CSU (31 procent). Voliči FDP (pouze 26 procent pro) a AfD (pouze 25 procent pro) jsou vůči zpřísnění obzvláště skeptičtí.


(Visited 74 times, 1 visits today)

Redaktor webu realitadne.cz, občanský aktivista žijící v Berlíně autor a překladatel ze zahraničních, zejména Německých médií zakladatel facebookové skupiny  STOP ilegální migraci Místopředseda spolku Tradiční rodina z.s. Email: zdenek.chytra@realitadne.eu  Profil na facebooku