VÍCEPREZIDENTKA EVROPSKÉHO PARLAMENTU PROHLÁSILA, ŽE POSLKO A MAĎARSKO OHROŽUJÍ EU

Víceprezidentka EU Barleyová prohlásila, že EU „už nebude moci takto existovat“, pokud nyní neudělá nic proti protievropskému trendu. Toto je založeno na Maďarsku. Polsko se k tomuto trendu mezitím připojilo a kurz převzalo.

Víceprezidentka Evropského parlamentu Katarina Barleyová varuje před rozpadem Evropské unie. Rozhodnutím polského ústavního soudu vláda ve Varšavě opustila evropskou právní komunitu, řekla politička SPD v pořadu „Frühstart“ pro ntv.

Tento protievropský trend má svůj původ v Maďarsku: “Lavinový efekt má původ v Maďarsku. Tam jsou podmínky, kdy už nemůžeme mluvit o demokracii,” řekla Barleyová. Polská vláda převzala autokratické myšlení od maďarského premiéra Viktora Orbána. “S Polskem a Maďarskem máme dvě země, které již několik let pracují na změně našeho chápání demokracie a právního státu.”Další státy EU jako Slovinsko jsou tímto vývojem rovněž ohroženy. Tyto státy by se podle političky SPD nespokojily se zrušením nezávislosti soudnictví ve vlastních zemích. “Vidím skutečné nebezpečí, že když teď nic neuděláme, Evropská unie už nebude moci takto existovat,” varovala Barleyová: “Nebezpečí je naprosto reálné. Proto musí EU konečně jednat důsledněji.”

Pokud jde o situaci na polské hranici s Běloruskem, Barleyová řekla, že tato krize jasně ukázala především to, čeho nebylo dosaženo na evropské úrovni. “Nyní vidíme důsledky mnoha let neúspěšných migračních politik,” řekla Barleyová pro ntv. Nová spolková vláda musí v Radě EU prosazovat společnou migrační politiku. “Pokud Evropská unie nemá společnou migrační politiku, lze ji vydírat.”

Společná migrační politika EU je však neuvěřitelně obtížná, protože země jako Maďarsko a Polsko už léta nemají s uprchlickou otázkou nic společného. Polsko se stává obětí své vlastní politiky. “Snad současný vývoj přiměje Polsko, aby si uvědomilo, že to sami nezvládnou.” Barleyová také upozornila, že současná migrační krize na polských hranicích není jen polským, ale především evropským problémem. Je proto správné slíbit Polsku podporu nyní v této krizi.


(Visited 67 times, 1 visits today)

Redaktor webu realitadne.cz, občanský aktivista žijící v Berlíně autor a překladatel ze zahraničních, zejména Německých médií zakladatel facebookové skupiny  STOP ilegální migraci Místopředseda spolku Tradiční rodina z.s. Email: zdenek.chytra@realitadne.eu  Profil na facebooku