VIDEO. Írán. Demonstrace v Teheránu. Lid se bouří proti vádě, proti ajatolláhovi. Lžete nám. Omluvte se za sestřelené letadlo. Írán se přiznal. Sype si popel na hlavu. Za vše může systém

By Fars News Agency, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=68250902

Před univerzitami v Teheránu Íránci protestovali proti sestřelení ukrajinského dopravního letadla a kritizovali vládu za lži.

Írán v sobotu asi na dvě hodiny zadržel velvyslance britské koruny Roba Macairea za to, že se účastnil demonstrace proti vládě, kvůli sestřelení ukrajinského letadla.

Británie odsoudila zatčení svého velvyslance v Íránu jako „zjevné porušení mezinárodního práva“.

Britský ministr zahraničí Dominic Raab vydal rozhněvané prohlášení poté, co byl britský velvyslanec Rob Macaire zatčen „bez důvodu nebo vysvětlení“ „ jedná se o zjevné porušení mezinárodního práva“ .

Ministr bezpečnosti Brandon Lewis v neděli řekl, že zatčení velvyslance Spojeného království je „naprosto nepřijatelné“ a je to porušení Vídeňské úmluvy z roku 1961. Dále poznamenal. “Íránská vláda je v současné době na křižovatce. Může pokračovat dál ve svých krocích vedoucích k  politickými a ekonomickými sankcím, které její momentální politika přináší, nebo podniknout kroky k odstranění napětí a zapojení se do diplomatických hovorů, které jednoznačně přispějí k uklidnění situace na Blízkém východě a povedou zemi vpřed.”

Stovky demonstrantů se vydaly do ulic v íránském hlavním městě Teheránu potom co Írán přiznal, že nedopatřením sestřelil ukrajinské dopravní letadlo. V jeho troskách ve středu zahynulo 176 lidí.

Americký prezident Donald Trump podpořil studenské protesty v Teheránu na svém Twittru

Prezident Trump se vyjádřil jak v angličtině, tak v perštině, a napsal: „ Statečným a trpícím íránským lidem: Stál jsem s vámi od začátku. Já, vláda USA, i celá země, a bude i nadále stát za vámi.

„Pozorně sledujeme vaše protesty. Vaše odvaha je inspirativní.“

Dle agentury Fars se studenti sešli před dvěma teheránskými univerzitami Šarif a Amir Kabir. Jejich počet se odhaduje asi na tisíc. Skandovali hesla proti íránské vládě a trhali obrázky Kásima Sulejmáního, bývalého velitele elitních jednotek, který byl zabit při americkém leteckém útoku v Bagdádu 03.01.2020.

Dle agentury BBC, studenti vyzývali k potrestání lidí, kteří mají na svědomí sestřelení ukrajinské letadla, ale i těch, kteří zpočátku celou věc tajili. Skandovali třeba „smrt lhářům“ a „nejvyšší veliteli odstup“, což byl vzkaz pro duchovního vůdce země, Alího Chameního, který stojí i v čele ozbrojených sil.

Agentury dále uvádějí, že policie rozehnala dav, který blokoval ulice a vše se obešlo bez zranění na obou stranách.

Proč se začalo demonstrovat?

Ještě tři dny po sestřelení ukrajinské letadla Írán popíral veškeré zprávy, že to byla jeho raketa, které letadlo sestřelila.

Jeden z Íránských mluvčích obvinil  západní země ze „lhaní a zapojení se do psychologické války“.

Írán přiznal sestřelení ukrajinského dopravního letadla se 176 lidmi na palubě. Důvodem byla lidská chyba, uvedla tamní státní televize s odvoláním na armádu. V pozdějším televizním vystoupení přijal plnou zodpovědnost za tragédii velitel íránských revolučních gard.

Ukrajina i Kanada, která přišla při tragédii o šest desítek občanů, žádají po Íránu postavení viníků před soud, oficiální omluvu, kompenzaci a rychlou repatriaci obětí.

Za sestřelení stroje převzaly zodpovědnost íránské revoluční gardy. „Přijímám úplnou odpovědnost“ za tuto katastrofu, uvedl generál Amír Alí Hádžízádeh, velitel letectva a protivzdušné obrany revolučních gard. „Raději bych zemřel, než abych se podílel na takovém neštěstí,“ dodal ve videu odvysílaném státní televizí. Dále dodal, že voják v žádném případě nedostal přímí rozkaz. Řekl, že raketový operátor jednal samostatně a sám zaměřil na letadlo „řízenou raketu“, protože existovaly zprávy, že takové rakety byly vypáleny na Írán.

“Měl 10 sekund, aby se rozhodl. Mohl zasáhnout nebo neudělat nic. A v této napjaté situaci učinil katastrofální rozhodnutí,” řekl gen Hajizadeh. “Byl povinen navázat kontakt a získat povolení k použití raket a sestřelení letadla. ” Domníváme se, že byl jeho komunikační systém mimo provoz “. Podle generála se tak stalo vinou rušení radiového provozu a v časové tísni. Gen Hajizadeh uvedl, že armáda upgraduje své systémy, aby v budoucnu zabránila takovým „chybám“.

Ukrajinský premiér Oleksij Hončaruk v sobotu večer oznámil, že Ukrajina rodinám obětí vyplatí 200 tisíc hřiven (190 000 korun), další odškodné pak pozůstalým po členech posádky vyplatí ukrajinské aerolinky Ukraine International Airlines (UIA).

 

zdroj : bbc.com , reuters.com , twitter 1 , twitter 2

en.farsnews.com 

twitter realita dne

fcb

(Visited 101 times, 1 visits today)

Redaktor webu realitadne.cz, zakladatel, dnes již zcenzurované a zaniklé stránky s 50.000 odběrateli, Welcome To Reality Email: marek.novak@realitadne.eu Profil na facebooku