VIDEO: Pietní vzpomínka k 76. výročí vyhlazení obce Lidice

V letošním roce jsme si připomněli 76. výročí vyhlazení obce Lidice

10. 6. 2018 se uskutečnila Pietní vzpomínka k 76. výročí vyhlazení obce Lidice v roce 1942
10. 6. 1942 bylo zastřeleno 173 mužů. Ženy a děti byly odvlečeny do Kladna, do Reálného gymnázia, kde byly následně děti odděleny od matek. Ženy byly odvezeny do koncentračního tábora Ravensbrück, několik málo dětí vybráno k poněmčení, děti do 1 roku odvezeny do ústavu a 82 dětí bylo zavražděno ve vyhlazovacím táboře v Chelmnu.

Pietní vzpomínka byla zahájena tradičně mší na základech vypáleného kostela sv. Martina, kterou celebroval Mons. Zdeněk Wasserbauer, pomocný biskup a generální vikář pražské arcidiecéze.

Po mši bylo v 10.00 zahájeno kladení květinových darů. Letos bylo na hrob lidických mužů položeno 113 věnců a kytic, které byly věnovány ústavními činiteli, zástupci státní správy, zastupitelskými úřady zemí z celého světa, městy a obcemi, partnerskými a spřátelenými organizacemi, spolky i jednotlivci.

Po položení květinových darů následovalo přivítání hostů a úvodní slovo ředitelky Památníku Lidice paní Martiny Lehmannové a další projevy hostů. S hlavním projevem vysoupil předseda vlády ČR, pan Andrej Babiš. Modlitbu na hrobu lidických můžu přednesl kaplan pplk. Miloslav Kloubek a promluvil také předseda ÚV ČSBS pan Jaroslav Vodička. Pietní akt zakončilo vystoupení dětského pěveckého sboru Bruncvík.

(Visited 31 times, 1 visits today)

Fotograf, autor, administrátor a vlastník domény realitadne.cz Spolupracovník Raptor-TV.cz a Hej, Občané z.s. Profil na Facebooku www.michalhurby.eu Fotogalerie na Flickr | email:webmaster@michalhruby.eu

more recommended stories