fbpx

VIDEO: Zahájení oslav 100 výročí vzniku Československa – Slavnostní večer na Pražském hradě

Slavnostní večer na Pražském hradě k zahájení oslav 100 let Československa a 25 let ČR
Předchozí článek
Další článek

Praha 10. 1. 2018
V Praze na Pražském hradě se včera slavnostní večer k zahájení oslav 100 let od vzniku Československa a 25 let od vzniku České republiky. Letošní rok je také připomínkou 1 000 let české státnosti. Prezident Miloš Zeman v projevu připomenul několik milníků z české historie, premiér Slovenska Robert Fico zase ocenil úspěch obou zemí a jejich vztah.

 

Slavnostní večer na Pražském hradě k zahájení oslav 100 let Československa a 25 let ČR

 

V Praze na Pražském hradě se včera slavnostní večer k zahájení oslav 100 let od vzniku Československa a 25 let od vzniku České republiky. Letošní rok je také připomínkou 1 000 let české státnosti. Slavnostního večera se zúčastnili mimo jiné i premiéři Česka a Slovenska Andrej Babiš a Robert Fico. Fico v projevu ocenil úspěch obou zemí a jejich „vztahy vzájemných půjček důvěry“. Na Zemanovi si váží toho, že český prezident „řekne, co chce“. „Máte prezidenta, který přesně ví, že svět má čtyři světové strany,“ uvedl Fico.

 

“Vážený pane premiére Slovenské republiky, milý Robo, vážený pane premiére České republiky, milý Andreji, vážení členové vlády, dámy a pánové, děkuji vám, že jste přišli v hojném počtu, a dovolte mi, abych vás všechny, kteří tady jste, označil za svoje přátele, a proto vás oslovil milí přátelé.” Těmito slovy zahájil projev prezident Československé republiky Miloš Zeman. V projevu dále připomenul, tři výročí připadající na tento rok. Těmi jsou, 1000 let české státnosti, 100 let od vzniku Československa a také 25 let od vzniku samostatné České republiky. Dále ve svém projevu mimo jiné připomenul milníky z naší nedávné historie. Roky 1938, 1948 a 1968.

“Zažili jsme těžké chvíle. Nebudu připomínat jenom Hermanna Göringa a německou okupaci, uvědomte si, že se stále mluví o komunistickém puči, ale kdyby nebylo několika blbých ministrů, kteří podali demisi, pak by nebylo možné, aby Klement Gottwald se zaklínal ústavností tohoto komunistického puče. Bavme se někdy o našich vlastních chybách. Bavme se o tom, zda nebyla v roce 48 možná finlandizace tehdejšího Československa. Bavme se o tom, proč v roce 68 se našel jediný statečný člověk, kterému jsem proto udělil státní vyznamenání, a to byl František Kriegel, a proč se všichni ostatní podělali hrůzou. Mně zakazují vulgarismy, ale toto doufám vulgarismus není. A mimochodem, vůbec jim to nepomohlo. Nejdřív dostaly tyto idoly funkci předsedy Federálního shromáždění, pak už jenom klesly na velvyslance v Turecku, a pak už ani to ne. A víte, taková ta zásada, která zejména v prvních letech normalizace fungovala a která, když to přeložím ze zdvořilých frází, zněla, musím zůstat ve své funkci, protože jinak by tam přišla ještě větší svině, než jsem já, tak tato zásada vedla k hluboké zkáze tehdejšího Československa, k hluboké demoralizaci, a to, co nám dalo naději, byla listopadová revoluce.” řekl Miloš Zeman ve svém projevu

Dále také prezident připomenul zásluhu Michaila Gorbačova na rozpadu sovětského impéria, díky čemuž se Československo vymanilo ze “sovětských spárů.

O projevu prezidenta na se webu ČTK ihned objevil článek s palcovými titulky “Zeman: Dubček se podělal hrůzou, za svobodu po roce 1989 může Gorbačov”, který a to téměř beze změn, věrně okopíroval český mainstream jako např.  iDnes, Hospodářské noviny a další. Celý projev Miloše Zemana naleznete zde.

(Visited 7 times, 1 visits today)
Předchozí článek
Další článek

Fotograf, autor, administrátor a vlastník domény realitadne.cz Spolupracovník Raptor-TV.cz a Hej, Občané z.s. Profil na Facebooku www.michalhurby.eu Fotogalerie na Flickr | email:webmaster@michalhruby.eu