Výstava karikaturisty Vasi Ložkina “Ruska Propaganda”

Vasja Ložkin

“Žijeme ve zvláštní době, kdy informační válka nezastaví se ani na chvilku – ze všech stran, z každé televize, z každého mobilu na lidi se válí informační bomby. To je válka za lidské názory a jejích duše. Silné tohoto světa hrají svou Velkou hru, ale my, obyčejní lidé, jsme v centru víru schizofrenických nápadů a názoru.
Všude samá spiknutí – hackery se pletou do voleb, špioni poslouchají vaše telefony a čtou sny, sugerují nám své myšlenky a roznášejí propagaci, rozprašují ji do vzduchu pomoci satelitů a wifin, k nímž je teď připojená každá žehlička.
To určitě přináší své plody. Svět blázní. A všichni víme co se z toho může stát a jak to může skončit. Ale co se dá udělat? Studenou válku v horkých hlavách už nezastavíme. Tahle výstava je mým pokusem alespoň trochu snížit stupeň informačního napětí ve světě. Zasmát se sobě, vám, vaším strachům. Zasmát se, ale nevysmívat se jim! Odpovědět na informační nesmysl svojí barevnou absurditou. Aby se svět stal o něco zábavnějším.

Pamatujte si, že to nedělám jen tak, ale jako úkol od KGB!
“Nebojte se, pojďte k nám do zajetí! Máme vodku a ženske!”
V. Ložkin


V Praze, v Galerii Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství na Václavském náměstí 833/31 se koná až do neděle 29. 7. 2018 výstava ruského  karikaturisty Vasji Ložkina s provokujícím názvem “Ruská propaganda”. Vasja Ložkin je neskutečně populární v Rusku a v postsovětských zemích pro své chápání „ruské propagandy“. Konvenční obrazy s pohádkovými (spíše pseudo-pohádkovými) atributy jsou v tvorbě malíře spojené se všedními, palčivými věcmi, což přímo apeluje na společenské mýty a archetypy, na fobie a ideje každého diváka, přičemž nezáleží na tom, jestli jsou na obrazu lidé, medvědi, zajíci či ti nejoblíbenější – ložkinští kocouři. Ložkinovy obrazy jsou více než jen obrazy. V určitém slova smyslu je to více než umění. Řadí jej sice mezi vedoucí představitele animalistského primitivismu, ale jemu samotnému je ta krabice příliš těsná.

 

“Moje tvorba není primitivismem, jak ho nálepkují. Mé obrazy žijí a dýchají,”tvrdí Ložkin. “Nezajímají mě ani vztahy formy a barev, ani nic podobného. Zabývám se pouze vyjádřením základních lidských pocitů, což jsou radost, zoufalství, nadšení, neštěstí apod. A právě to, že se občas stane, že se někdo u mého obrazu zapomene a rozbrečí se anebo rozesměje se jako blázen, pro mě znamená, že umím pracovat s těmito pocity”.

Europoslanec Jaromír Kohlíček při vernisáži výstavy

Pokud jste se alespoň jednou setkali s Ložkinovou tvorbou, určitě si ji budete pamatovat. Určitě se nestane, že byste si ji spletli s obrazy jiného umělce.

Vernisáže výstavy 12. 7 se zúčastnili také sociolog Petr Hampl a europoslanec Jaromír Kohlíček.

„To, co je tu běžně označováno za ruskou propagandu, jsou z menší části věci, které patří ke standardní komunikaci Ruské federace. Ta má svůj server Sputnik, kam dává svá stanoviska. To je běžné informování, které dělají všechny vlády na světě. Všechny mají nějaký kanál, přes nějž dávají najevo, co si myslí. Jinak z větší části to, co se nazývá ruskou propagandou, jsou věci, které prokazatelně s Ruskem nesouvisejí. Jde o stanoviska, se kterými nesouhlasí takzvaná pražská kavárna, anebo to jsou fakta, o kterých by se nemělo mluvit. Eurohujeři doufají, že se o nich bude mlčet,“ sdělil sociolog Petr Hampl.

Rozhovor z oběma můžete shlédnout na videu od Raptor TV

 

Fotogalerie:

Zdroj:

http://vasya-lozhkin.ru/

„Ruská propaganda“ míří do Prahy

„Ruská propaganda“ v Praze na Václaváku!

Výstava Ruská propaganda s kočičkami a medvědy se vysmívá rusofobii. Libo křišťálově průzračný novičok?

 

(Visited 60 times, 1 visits today)

Fotograf, autor, administrátor a vlastník domény realitadne.cz Spolupracovník Raptor-TV.cz a Hej, Občané z.s. Profil na Facebooku www.michalhurby.eu Fotogalerie na Flickr | email:webmaster@michalhruby.eu