VYVLASTŇOVÁNÍ STŘADATELŮ ECB JE PROTIÚSTAVNÍ – EVROPSKÁ CENTRÁLNÍ BANKA OKRÁDÁ OBČANY V CELÉ EU

Záporná úroková sazba ECB je podle právního názoru bývalého německého ústavního soudce protiústavní. Podle zprávy, kterou bývalý ústavní soudce Paul Kirchhof připravil pro banky Sparda, je pokračující negativní úroková politika Evropské centrální banky protiústavní. Tato měnová politika je ve skutečnosti vyvlastněním střadatelů.

Pokračující negativní politika úrokových sazeb Evropské centrální banky (ECB) je podle znaleckého posudku považována za protiústavní. Tato měnová politika znamená „vyvlastnění střadatelů“ a porušuje právo na soukromé vlastnictví zaručené německou ústavou a evropským právem, uzavírá bývalý soudce spolkového ústavního soudu Paul Kirchhof v právním stanovisku pro banky Sparda, o kterém noviny „Welt“ “ informovaly v sobotu.

„Úspory by neměly být diskriminovány jako forma investice pro obyvatelstvo s malými aktivy ve srovnání s akciemi a nemovitostmi jako forma investice pro lidi s vyšším peněžním majetkem,“ uvádí se ve zprávě. ECB poprvé v roce 2014 snížila svou sazbu vkladů na záporné hodnoty. Tato klíčová úroková sazba, za kterou se banky refinancují z centrální banky, je v současné době minus 0,5 procenta. Navzdory rostoucí inflaci ECB oznámila, že hodlá zachovat svoji politiku nízkých úrokových sazeb.

„To je protiústavní“: Takto bývalý ústavní soudce odsuzuje měnovou politiku ECB

„S negativním úrokem je střadatel vyvlastněn, ačkoli státu v zásadě není povolen přístup k soukromému majetku. To je protiústavní a je to také v rozporu s evropským právem,“ uvedl Kirchhof pro „Welt“. Základní právo na to, aby člověk mohl využívat svůj majetek, je součástí svobody vlastnictví zaručené základním zákonem. „A toto základní právo je spořitelům odnímáno úrokovou politikou ECB,“ zdůraznil právník. Jeho zpráva má být v pondělí zveřejněna v Berlíně.

Podle srovnávacího portálu Verivox účtuje v současné době záporné úrokové sazby od soukromých zákazníků 349 bank, což je téměř dvakrát tolik než na konci roku 2020. Tento týden oznámila třetí největší německá banka ING, že bude účtovat záporný úrok od vkladu od 50 000 eur.


(Visited 174 times, 1 visits today)
Please follow and like us:

Redaktor webu realitadne.cz, občanský aktivista žijící v Berlíně autor a překladatel ze zahraničních, zejména Německých médií zakladatel facebookové skupiny  STOP ilegální migraci Místopředseda spolku Tradiční rodina z.s. Email: zdenek.chytra@realitadne.eu  Profil na facebooku

How to whitelist website on AdBlocker?

RSS
Follow by Email