fbpx

WHO vyhlásila globální stav zdravotní nouze. ČR rozšiřuje opatření a pozastavilo kvůli koronaviru vydávání víz čínským občanům

Generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus - Lic CC Flickr.com
Předchozí článek
Další článek

Kvůli současné epidemii nového koronaviru  Světová zdravotnická organizace (WHO) vyhlásila globální stav zdravotní nouze. Česko pozastavilo kvůli koronaviru vydávání víz čínským občanům. Onemocnění koronavirem se potvrdilo již ve všech provinciích Číny. Koronavirus se dosud objevil ve 21 zemích, nakazilo se jím přes 8100 lidí

AI for Good Global Summit 2018
Generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus

Interaktivní mapa šíření viru

Světová zdravotnická organizace vyhlásila ve čtvrtek kvůli epidemii nového koronaviru globální stav zdravotní nouze. „Máme 98 případů v 18 zemích mimo Čínu, včetně osmi případů přenosu z člověka na člověka ve čtyřech zemích, a to v Německu, Japonsku, Vietnamu a USA. Zatím jsme nezaznamenali žádná úmrtí mimo území Číny,“ řekl na tiskové konferenci generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.  Dále také na schůzce krizového výboru zdůraznil, že vyhlášení stavu zdravotní nouze není výrazem nedůvěry vůči Číně, její snahy naopak ocenil. Zároveň vyzval k podpoře zemí se slabšími zdravotními systémy. Stav zdravotní nouze vyhlásila WHO teprve pošesté ve své historii.

Onemocnění koronavirem se potvrdilo již ve všech provinciích Číny, z evropských států pak v Německu, Francii a Finsku. Česká republika zatím otestovala 33 vzorků a všechny byly negativní. „Situaci kolem koronaviru, která se vyvíjí každým dnem, neustále mapujeme a pečlivě vyhodnocujeme rizika pro české občany. Chci proto všechny ujistit, že činíme konkrétní kroky pro to, aby byli naši občané co nejvíce ochráněni, děláme pro to skutečně maximum,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Česká republika již v souvislosti s šířící se nákazou koronaviru z Číny přijala celou řadu racionálních opatření, která odpovídají vysokému stupni závažnosti, který dnes vyhlásila Světová zdravotnická organizace. V příštích dnech budou tato opatření rozšířena na všechna letiště a bude spuštěna infolinka. Infolinka Státního zdravotního ústavu pro veřejnost v souvislosti s koronavirem má číslo 724 810 106 a bude fungovat každý den v čase od 9 do 21 hodin.

Česká republika s ohledem na rostoucí rizika šíření koronaviru a administrativní omezení pozastavila příjem žádostí o víza ve všech vízových centrech v Číně. Ta zůstanou i po skončení novoročních svátků v Čínské lidové republice nadále uzavřena, a to minimálně do 16. února 2020. V dalších krocích bude rozhodnuto v závislosti na vývoji situace.

„Vízová centra v Číně jsou v tuto chvíli až do odvolání zavřena. K tomuto kroku jsme přistoupili, abychom zabránili dalšímu šíření koronaviru,“ uvedl ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček.

Itálie po potvrzení dvou nemocných oznámila, že přeruší veškerá letecká spojení s Čínou. Český premiér Andrej Babiš dnes řekl, že zvažuje vydání obdobného zákazu. Rusko oznámilo, že od pátku uzavře svou hranici na Dálném východě. Některé letecké společnosti již omezují své spoje do Číny, a to zejména z důvodu poklesu poptávky po těchto spojích.

Printscreen web SZÚ – zavedená opatření

Zdroj: WHO, SZÚ, MZV, MZ

Odkazy:

Státní zdravotní ústav 

Světová zdravotnická organizace – WHO

(Visited 37 times, 1 visits today)
Předchozí článek
Další článek

Fotograf, autor, administrátor a vlastník domény realitadne.cz Spolupracovník Raptor-TV.cz a Hej, Občané z.s. Profil na Facebooku www.michalhurby.eu Fotogalerie na Flickr | email:webmaster@michalhruby.eu