WHO ZAUJÍMÁ NOVOU PERSPEKTIVU – V DOHLEDU JE KONEC PANDEMIE, A TO I BEZ OČKOVÁNÍ

Tedros Adhanom Ghebreyesus. Foto flickr Bruce Detorres lic.: Public Domain 

Zatímco jsou v Německu a v Evropě zveřejňována varování před virovými mutacemi a takzvanou „třetí pandemickou vlnou“, WHO hovoří o trendu, který se už týdny pohybuje opačným směrem. Někteří již hovoří o ukončení výjimečné situace v průběhu tohoto roku – a to bez nutnosti očkování.

Zatímco se dnes v Německu dostává na veřejnost stále více varování před novými mutacemi virů a před údajně ještě nebezpečnější „třetí vlnou“, Světová zdravotnická organizace (WHO) nedávno zaujala poněkud odlišnou perspektivu. Podle představitelů WHO dosáhla koronavirová situace vedoucí k vyhlášení globální pandemie svého vrcholu v druhém lednovém týdnu.

Od té doby se nejen počet denně pozitivně testovaných, ale také počet těch, kteří zemřeli na nebo s Koronavirem během měsíce prakticky snížil na polovinu, jak uvádí mimo jiné i německá televizní stanice n-tv. Tuto tendenci lze pozorovat ve všech regionech světa – s výjimkou východního Středomoří. Generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus nicméně varoval před příliš rychlým koncem boje proti viru:

„Nyní musíme pozitivní trend stabilizovat. Oheň ještě není uhašen, a pokud s ním nebudeme dále bojovat, vrátí se v plamenech.“


Mohlo by vás zajímat:


Generální ředitel WHO pro Evropu, Belgičan Hans Henri Kluge, byl o něco optimističtější. V dánské státní televizi uvedl, že Korona za pár měsíců skončí. Mutace, které se vyskytnou, jsou „normální“ a nezpůsobí, že se virus vymkne kontrole. „Míra infekce“ stejně prudce poklesla v zemích s vysokou incidencí mutací. Nejhorší scénáře skončily. Kluge uvedl:

„Virus stále bude existovat, ale nemyslím si, že budou nutná nějaká omezení. To je optimistické prohlášení.“

WHO však neposkytuje jasné vysvětlení důvodů poklesu „výskytu infekce“. Očkování však nelze činit odpovědným, protože doposud byla očkována pouze zlomek světové populace. Místo toho jsou uvedeny tři možné důvody pozorovaného vývoje.

Za prvé se projevila preventivní a hygienická opatření uplatňovaná v mnoha zemích. Zadruhé, stále více se vyskytují regiony s pokročilou imunizací populace (např. USA, Švédsko a Brazílie), protože velká část populace již byla nakažena a v důsledku toho zpomaluje další šíření. Za třetí, vývoj mutací znamená, že se virové mutace mohou stát nejen nebezpečnějšími, ale také neškodnějšími.

Epidemiolog Klaus Stöhr, který vedl globální chřipkový program WHO a byl tam také koordinátorem výzkumu SARS, poukázal před týdny na historické zkušenosti s náhlým poklesem šíření viru v pandemické chřipce, jak dále uvádí n-tv. Krátce po „třetí vlně“ to skončilo relativně rychle. Mutace jsou tedy obvykle začátkem konce pandemie. Několik dalších lékařů toto hodnocení zjevně sdílí. Například virolog Friedemann Weber z University of Giessen řekl n-tv:

„Jaro 2021 by už mělo být znatelně bezstarostnější, léto téměř normální a podzim stejně dobrý jako obvykle.“


(Visited 28 819 times, 1 visits today)

Redaktor webu realitadne.cz, občanský aktivista žijící v Berlíně autor a překladatel ze zahraničních, zejména Německých médií zakladatel facebookové skupiny  STOP ilegální migraci Místopředseda spolku Tradiční rodina z.s. Email: zdenek.chytra@realitadne.eu  Profil na facebooku