ZELENÍ CHTĚJÍ V BERLÍNĚ ZAVÉST POVINNOST DVANÁCTI CEST AUTEM ROČNĚ

Fotka od jwvein z Pixabay

Lepší svět někdy vyžaduje drastická opatření. Přestože berlínský senát nepodporuje všechny požadavky kampaně Berlin Car Free, existuje dohoda, že motoristé ve městě nebudou mít co pohledávat. Pokud si nemohou dovolit elektromobil.

Lobby pro jízdní kola v Německu v současné době vidí zvláštní dynamiku a velké příležitosti pro obrácení trendu dopravní politiky ve prospěch cyklistiky, protože ji spolková vláda stále více podporuje. Začátkem roku zahájilo spolkové ministerstvo dopravy program financování „Stadt und Land“, pomocí něhož si státy a obce mohou do roku 2023 vyžádat peníze ze spolkových fondů ve výši přibližně 660 milionů eur, a to právě na cyklistické projekty.

V dubnu byl navíc vypracován národní cyklistický plán, který obsahuje doporučení pro opatření a strategie na podporu cyklistiky ve venkovských a městských oblastech do roku 2030 a na konci desetiletí rozvinutí Spolkové republiky Německo na „cyklistický stát“. A podle průzkumu General German Bicycle Club (ADFC) jsou cyklisté spokojenější, zejména v Berlíně, protože se zde zlepšila vstřícnost k jízdním kolům – například prostřednictvím zón s uklidněným provozem, více sloupků proti autům nebo dočasných pruhů, takzvaných Pop-up-cyklostezek. Miliony od spolkové vlády však znamenají začátek, říká viceprezidentka ADFC Rebecca Peters. I po roce 2023 musí být nadále poskytovány finanční prostředky na dlouhodobé projekty. Teprve potom se v určitém okamžiku zvýší spokojenost cyklistů.

Mezitím je v ulicích často hlasitě a jasně vyjádřena přetrvávající nespokojenost cyklistů, zejména v hlavním městě Berlíně. Zde se konaly demonstrace na kole, další proběhly na Svatodušní svátek a zhruba o týden později se má v Berlíně konat rally na kolech, mezi tím jsou další aktivity.

Iniciativa referenda „Berlín bez aut“ povzbuzuje mnoho navrhovatelů, aby se sebevědomě postavili proti „zastaralým konceptům dopravy“ a údajně pohodlným řidičům automobilů. Z berlínského senátu dostávají podporu, i když podle jejich názoru příliš malou. Zástupci iniciativy jsou optimističtí ohledně svého cíle, a tím je zakázat 80 procent všech vozidel ve městě. Iniciátoři chtějí zejména „osvobodit“ centrum Berlína od soukromých ojetých automobilů – plán zahrnuje celý prostor v okruhu S-Bahn. S-Bahn je městká vlaková dráha, která jezdí v Berlíně v kruhu a tvoří tak pomyslnou hranici Berlína.

Iniciátoři shrnuli tyto a další návrhy do více než 40stránkového konceptu s velkorysým a melodickým názvem „Berlínské právo pro veřejné využití silnic“. Podle něj by občané měli mít možnost řídit své auto pouze pro soukromé účely v celém vnitřním městě, a to například pouze dvanáctkrát ročně.

Podle této iniciativy musí být drasticky omezen provoz vozidel, aby byl vzduch čistší a zlepšila se bezpečnost, stejně jako ve prospěch většího prostoru pro chodce a cyklisty, který byl dosud příliš obsazen ježděním vozidel a zaparkovanými auty. Debata o parkovacích místech v centrech měst – která je podle iniciátorů příliš levná – se již dlouho odrážela v někdy emotivních diskusích, také v bublině mladých cyklistů na Twitteru, z nichž někteří se přestěhovali do měst.

Pokuty až 100 000 eur za soukromé používání automobilů v centru města.

Omezení soukromé automobilové dopravy v Berlíně je pro to nepostradatelné, věří berlínský tým Auto-Free: „V době změny klimatu a stále omezenějšího prostoru ve velkých městech potřebujeme efektivní a sociálně spravedlivý obrat v dopravě. Je na čase, aby se něco pohnulo.” Prostor se skutečně stává vzácnějším, zejména Berlín zažívá obrovský příliv lidí a podle Senátu došlo od roku 2012 k velmi silnému populačnímu růstu.

Ačkoli iniciativa a její příznivci zdůrazňují, že na rozdíl od jejich názvu by se Berlín neměl stát městem zcela bez automobilů, ale používání soukromých automobilů v ulicích města musí být podle nich radikálně omezeno. Od roku 2027 bude tedy v okruhu S-Bahnu ročně povoleno pouze dvanáct cest osobních automobilů a později šest – a to pouze v případě, že jsou přepravovány těžké nebo objemné předměty nebo jsou obtížně dosažitelné cíle cest. V opačném případě bude hrozit pokuta až do výše 100 000 eur.

Iniciativa je nezávislá a – na rozdíl od toho, co se někdy tvrdí – „není členem Zelených“, uvedl mluvčí na žádost DPA. Skupina spíše kritizuje politiku zelených a levice, která pro ně nejde dostatečně daleko nebo je koncipována jako příliš asociální: „Zelené nástroje k omezení automobilové dopravy, např. mýtné, iniciativa odmítá jako sociálně nespravedlivé, “uvedl mluvčí iniciativy pro Berliner Zeitung.

Berlínský vládní starosta Berlína Michael Müller (SPD) se postavil také proti mýtnému, které navrhla senátorka dopravy za Zelené Regine Güntherová. Tento týden znovu zdůraznila, že chce zavést městské mýto, aby dále zpomalila soukromé používání automobilů, snížila počet parkovacích míst a uličních ploch pro motorový provoz a zvýšila poplatky za parkování.

Kromě CDU a FDP jsou koaliční partneři v Berlíně stále proti mýtu. Dopravní politik SPD Tino Schopf kritizoval nejen toto opatření, ale i plány na přílišné zvýšení parkovného:

„SPD se neúčastní. Pokud chceme, aby se lidé svých aut zbavili, musíme zlepšit veřejnou dopravu.“

Levicová strana je také proti městskému mýtu a zdůrazňuje, že je třeba nejprve promyslet sociální dopad.

V rámci červeno-červeno-zelené koalice rovněž neexistuje shoda ohledně myšlenek Iniciativy bez aut. Portál T-Online informoval o pochybnostech mluvčího dopravní politiky Zelených v berlínském Senátu s ohledem na radikálnější požadavky; někteří Zelení však dali najevo svůj souhlas. Monika Herrmann, starostka Friedrichshain-Kreuzberg, chce podpořit referendum, které tato iniciativa požaduje.

Berlínští sociální demokraté jsou proti: „Nemůžeme lidem trvale zakázat všechno a komplikovat jim život“, řekl Schopf pro Berliner Zeitung a označil návrh zákona za „vzdálený od života“. Skutečnost, že by mělo být povoleno dvanáct cest soukromých automobilů ročně, se mu jeví jako „svévolná a nepřiměřená“. „Vyvstává otázka, proč dvanáctkrát? Proč ne desetkrát nebo 20krát? Jak je definováno těžké a objemné zboží?“ Další otázkou je otázka proporcionality:

„Uvažuji o návštěvě prarodičů s dětmi. Musím si s sebou vzít štafle, abych tak legalizoval svojí cestu?“

Franziska Giffey, nyní bývalá spolková ministryně pro rodinu a státní předsedkyně SPD, stejně jako bývalý starosta Neuköllnu, obvinili zeleného koaličního partnera v dopravní politice, že centrum města bez automobilů je „nereálné“. SPD se však dokázala dohodnout na masivních investicích do rozšiřování místní dopravy, což zastáncům center měst bez aut nestačí.

Několik projektů a usnesení berlínského senátu však dává přátelům městského života bez aut vyhlídky na realizaci jejich vize, zatímco řidiči automobilů se spalovacími motory by měli mít strach. Protože od roku 2030 by měla být tato vozidla v Berlíně zakázána. To našlo výraz mimo jiné v zóně nulových emisí, o které rozhodl Senát se zákazem spalovacích automobilů v centru města ve prospěch ochrany klimatu a kontroly znečištění ovzduší.

  1. března schválil berlínský Senát předlohu senátora dopravy Günthera „Plán rozvoje měst Mobility a dopravy 2030 (StEP MoVe)“. Podle svých vlastních prohlášení vypracovala červeno-zelená koalice plán „v procesu intenzivního dialogu s iniciativou„ Radvolksentscheid “a dalšími ekologickými a dopravními sdruženími.

Podle Günthera by to mělo připravit půdu pro „pohodlnou, klimaticky nezávadnou, ekologickou a bezpečnou mobilitu“, tak, aby se Berlín stal „obyvatelným, atraktivním a mobilním městem se znatelně lepší kvalitou života“ na základě „množství konkrétních opatření a regulačních rozhodnutí “. Mimo jiné je zamýšleno další snížení podílu fosilních paliv v dopravě a využívání prostoru. Zároveň by lidé v hlavním městě měli mít v budoucnu „svobodnou volbu“ toho, jak budou cestovat v každodenním životě:

„Na kole na autobusovou zastávku a poté pohodlně vlakem do práce, s vozidlem bez pohonu na fosilní paliva a případně sdíleným vozidlem na nákupy a pak pěšky do restaurace, autobusem za sportem a v noci se spolujízdou domů.“

Požadované aspekty svobody těch, kteří se podle Senátu vyslovili ve prospěch možnosti využití motorizované individuální dopravy – tj. automobilů – jsou zohledňovány pouze kvůli klimatu takovým způsobem, že by to mělo být pouze možné „bez emisí“. To znamená pouze elektroauta.

„Ve velkých částech města je rozmístěno dost nabíjecích stanic, ve kterých lze rychle a levně dobít všechny elektromobily, jízdní kola a skútry. Užitková vozidla i osobní automobily jsou bez emisí a splňují nejvyšší technické normy. Městské oblasti musí také tyto normy splňovat.“

Část automobilového průmyslu, která přechází na e-mobilitu – včetně skupiny Tesla amerického miliardáře Elona Muska, která je silně dotována z daňových příjmů – by se proto měla těšit na nové prodejní trhy díky červeno-červeno-zelenému Senát.

Jak sociálně přijatelné to bude ve skutečnosti – protože i když je nákup nových elektronických automobilů v současnosti silně dotován, jsou pořizovací náklady podstatně vyšší než u použitých vozidel se spalovacími motory – a jak dopadne životní prostředí s ohledem na pochybnou výrobu baterií a skutečnost, že taková auta teprve začínají, předložené veřejně dostupné dokumenty nezmiňují. V každém případě se Berlín stal „atraktivním trhem pro nové nabídky (mobility)“ a městem, pro které inovace hrají zásadní roli.

Návrh programu zelených pro spolkové volby, který má být schválen v červnu, rovněž uvádí, že strana chce vytvořit „vnitřní města bez dopravy nebo bez automobilů“.

„Města by měla dostat více příležitostí k regulaci automobilové dopravy a přerozdělování veřejného prostoru, například tím, že nebudou moci zaparkovat auta všude, ale pouze ve vyhrazených prostorech. Budeme podporovat rozšiřování ekologického sdílení automobilů tak, aby osobních vozidel z měst ubylo.“

Dobré i špatné: role již byly přiřazeny

To, co už mnoho zastánců měst bez aut může najít, je přesvědčení, že auta jsou naprosto špatná a že kola jsou poměrně dobrá. Pokud jde o bezpečnost, statistiky nehod jsou skutečně jasné – příliš mnoho chodců a cyklistů stále umírá v důsledku nehod s motorovými vozidly. Podle ADFC, s odkazem na aktuální statistiky nehod berlínské policie, došlo se 126 286 nehodami k poklesu dopravních nehod.

Počet osob se smrtelnými nehodami v dopravě se však zvýšil ze 40 osob v roce 2019 na 50 osob v roce 2020. Podle čísel ADFC v Berlíně to zahrnuje 19 zemřelých cyklistů. Přibližně polovina smrtelně zraněných cyklistů v roce 2020 zahynula při nehodách při otáčení nákladních vozidel.

Ale i přes dosud dosažený pokrok, například „o více prostoru pro jízdní kolo“, je zde tvrdý boj s úplně jinými aspekty. Zatímco protesty na kole paralyzují dopravu v některých částech města několikrát za měsíc, spousta zastánců města bez automobilů věří, že jsou na té jediné správné straně – koneckonců říkají, že chtějí lepší, čistší, progresivnější a tím více sociální město. Obě kampaně a jejich podporovatelé, například na sociálních sítích nebo v novinářských článcích, naznačují, že rozpory jsou označeny jako eticky nesprávné.

A rozpor není ve „Fahrradlandu“ tolerován, a to ani v případě, že je sociálně-ekonomicky oprávněný:

Jak je tomu často v každé morálně impregnované debatě, navrhovatelé se považují za obhájce „dobra“, zatímco skeptici a kritici jsou souzeni a někdy ostře hanobeni.

Koneckonců, vize města bez automobilů je o lepším světě pro všechny – kdo by nepřijal myšlenku „pohodlného a bezpečného města, které je zároveň spravedlivé ke klimatu,“ jak to popsal Günther, nebo město, které je podle iniciativy bez aut „veřejným zájmem“? Chcete se postavit proti návrhu zákona? To může udělat přeci jen někdo, pro koho je jeho vlastní pohodlí důležitější než čistý vzduch pro každého a kdo dává přednost plechové poušti před místem pro hraní rodin.

Ale zejména v těch částech Neuköllnu, které dosud nebyly tak silně charakterizovány gentrifikací, ve čtvrtích, jejichž obyvatelé si sotva mohou dovolit sociální nebo družstevní bydlení, existuje mnoho řidičů. Mezi nimi je poměrně málo starších lidí nebo zaměstnanců, pro které není cyklistika nebo místní hromadná doprava z různých důvodů alternativou.

Podobně zúžený, morálně kyselý a binární pohled lze často najít v novinářských článcích. Lze najít argument, že současná doprava je sociálně-ekonomická nespravedlnost a především lidé s nízkými příjmy neřídí auta, a tak zažívají silniční dopravu jako „chodce a cyklisty a zároveň nejvíce trpí jejími dopady“.

Ale proti rozporům s politikou, která chce znemožnit soukromé řízení pomocí „cenových mechanismů“ – které by nejsilněji zasáhly řidiče nižší střední třídy, zatímco lepší by si mohli dovolit ještě několik automobilů zaparkovaných v podzemních garážích – je pak také přímo leptán, jako v taz: „Vedle své vášně pro automobily představuje berlínská SPD také své srdce pro metro a jejich uživatele.“

Příkladem někdy morálně kyselé debaty je „diskuse“ o městech bez aut pořádané stanicí Deutschlandradio. Pozvaní hosté, stejně jako moderátor, byli od začátku přesvědčeni o budoucnosti bez automobilů. Nebyla skutečná debata. Řečníci se shodli například na tom, že v „Autoland Germany“ musí být provedeny změny proti odporu, aby si odpůrci městských center bez aut mohli na ně nejprve zvyknout a poté „inteligentně“ ukázat, jak je to správné.

V „debatě“ zazněla také prohlášení – která nebyla v rozporu -, že motoristé, kteří chtějí zůstat takoví, jsou „iracionální“ a nemají žádné argumenty, ale jednoduše lpí na starých preferencích a zvycích. Jinými slovy, jsou líní a úzkoprsí – v ostrém kontrastu s „mladými rodinami s dětmi“, které se proto primárně usilují o omezení automobilové dopravy.

A Berlín je jen jedním z mnoha míst, kde lidé bojují za „lepší“ budoucnost:

Lobby pro jízdní kola se nyní radují: „Jízdní kolo je předvolební kampaň, to je dobré!


(Visited 455 times, 1 visits today)
Please follow and like us:

Redaktor webu realitadne.cz, občanský aktivista žijící v Berlíně autor a překladatel ze zahraničních, zejména Německých médií zakladatel facebookové skupiny  STOP ilegální migraci Místopředseda spolku Tradiční rodina z.s. Email: zdenek.chytra@realitadne.eu  Profil na facebooku

How to whitelist website on AdBlocker?

RSS
Follow by Email