ZEMSKÝ KRIMINÁLNÍ ÚŘAD POVAŽUJE ISLAMISTICKÝ MOTIV ZA ZŘEJMÝ

Je 24 LETÝ Somálec extremistou? Vyšetřovatelé vidí důkazy o islamistickém motivu. Je otázkou, do jaké míry byl muž organizován. A jakou roli sehrál jeho duševní stav.

www.freenet.de

V případě útoku nožem ve Würzburgu považují vyšetřovatelé za zjevné, že muž byl islamisticky motivován. Doposud však bylo sporné, zda byl Somálec zapojen do teroristické organizace. Stále o tom neexistují žádné důkazy, uvedl v úterý v Mnichově mluvčí Úřadu kriminální policie (LKA). Doposud nebyl v místě pobytu nalezen žádný takový důkaz – ale svědectví svědčí o takovém pozadí.

Svědci slyšeli „Alláhu Akbar“. Tito svědci tvrdí, že během útoku 24letého Abdirahmana J. dvakrát slyšeli výkřik „Alláhu Akbar“, jak oznámilo státní zastupitelství v Mnichově a LKA. Kromě toho údajně Abdirahman J., který byl později zastaven policejním výstřelem, v nemocnici zmínil „džihád“ – „svatou válku“.

„Doposud nebyly u podezřelého nalezeny žádné důkazy o propagandistickém materiálu ani jiném extremistickém obsahu,“ vysvětlili vyšetřovatelé. Předběžné vyšetřování pokračuje. V průběhu toho by měla být vypracována psychiatrická zpráva, která vyjasní, zda byl migrant při činu příčetný a zda musí být umístěn do psychiatrické léčebny.

Muž, který v minulosti trpěl psychickými problémy, v pátek pobodal v centru Würzburgu lidi, které pravděpodobně neznal. Tři ženy zemřely a sedm lidí bylo zraněno, včetně 11leté dívky. 24letý mladík je ve vazbě za trojnásobnou vraždu, pokus o vraždu, nebezpečné ublížení na zdraví a úmyslné ublížení na zdraví.

Zemský ministr vnitra Joachim Herrmann (CSU) již hovořil o náznakech islamistického motivu pachatele po činu. Založil to na výpovědi svědka, podle kterého podezřelý křičel „Alláhu Akbar“. Džihádisté ​​a salafisté často používají tento výraz jako bojový pokřik. Extrémisté tím unesou ústřední náboženskou formuli islámu, kterou po staletí používají muslimové po celém světě. Herrmann nevyloučil, že by mohlo jít o akt duševně nemocného člověka s islamistickými kontakty.

Vyšetřovatelé nyní hodnotí stopy. Policie zatím komentáře ohledně možného motivu trestného činu moc nepodává a vyjádřila se, že informace poskytne, až bude vyšetřování u konce. Nyní budou všechny předměty, které byly nalezeny v mužově bezdomovském útulku ve Würzburgu, nejprve prozkoumány a hodnoceny, včetně věcí souvisejících s islámským učením. Nálezy zahrnují také dva mobilní telefony, o kterých se tvrdí, že patří 24letému Somálci.

„Kromě toho vyšetřovatelé v současné době sledují více než sto potenciálních stop,“ uvádí se ve zprávě. „Konečná prohlášení ještě nejsou možná.“ Na případu pracovalo doposud více než 130 členů Sonderkommission “Main” a kriminální policie. Zapojeni jsou také odborníci ze Spolkového úřadu kriminální policie.

Podezřelý měl v roce 2015 spor v Sasku, ve kterém hrál roli nůž. Během sporu v azylovém útulku na konci roku 2015 utrpěl 24letý muž a jeho oponent menší řezné rány, jak v úterý uvedla na žádost mluvčí státního zástupce v Chemnitzu. Zranění byla pouze povrchní a nevyžadovala lékařskou péči.

Spor byl o použití chladničky. Podle státního zastupitelství bylo vyšetřování nebezpečného ublížení na zdraví zastaveno počátkem roku 2017, protože podle informací neexistují důkazy o trestném činu kvůli protichůdným výpovědím. Podezřelý žil v Sasku od roku 2015 do roku 2019, poté se pohyboval v Bavorsku.


(Visited 90 times, 1 visits today)

Redaktor webu realitadne.cz, občanský aktivista žijící v Berlíně autor a překladatel ze zahraničních, zejména Německých médií zakladatel facebookové skupiny  STOP ilegální migraci Místopředseda spolku Tradiční rodina z.s. Email: zdenek.chytra@realitadne.eu  Profil na facebooku